Complete List of Nominees for 2007 Grammy Awards


Here’s the complete list of nominees for the 49th Annual Grammy Awards. The awards will be presented Feb. 11 in Los Angeles:

Album Of The Year

* Taking the Long Way, Dixie Chicks
* St. Elsewhere, Gnarls Barkley
* Continuum, John Mayer
* Stadium Arcadium, Red Hot Chili Peppers
* FutureSex/LoveSounds, Justin Timberlake

Record Of The Year

* “Be without You,” Mary J. Blige
* “You’re Beautiful,” James Blunt
* “Not Ready to Make Nice,” Dixie Chicks
* “Crazy,” Gnarls Barkley
* “Put Your Records on,” Corinne Bailey Rae

Song Of The Year

* “Be without You,” Johnta Austin, Mary J. Blige, Bryan-Michael Cox & Jason Perry, songwriters (Mary J. Blige)
* “Jesus, Take the Wheel,” Brett James, Hillary Lindsey & Gordie Sampson, songwriters (Carrie Underwood)
* “Not Ready to Make Nice,” Martie Maguire, Natalie Maines, Emily Robison & Dan Wilson, songwriters (Dixie Chicks)
* “Put Your Records on,” John Beck, Steve Chrisanthou & Corinne Bailey Rae, songwriters (Corinne Bailey Rae)
* “You’re Beautiful,” James Blunt, Amanda Ghost & Sacha Skarbek, songwriters (James Blunt)

Best New Artist

* James Blunt
* Chris Brown
* Imogen Heap
* Corinne Bailey Rae
* Carrie Underwood

Best Female Pop Vocal Performance

* “Ain’t No Other Man,” Christina Aguilera
* “Unwritten,” Natasha Bedingfield
* “You Can Close Your Eyes,” Sheryl Crow
* “Stupid Girls,” Pink
* “Black Horse and the Cherry Tree,” KT Tunstall

Best Male Pop Vocal Performance

* “You’re Beautiful,” James Blunt
* “Save Room,” John Legend
* “Waiting on the World to Change,” John Mayer
* “Jenny Wren,” Paul McCartney
* “Bad Day,” Daniel Powter

Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocal

* “My Humps,” Black Eyed Peas
* “I Will Follow You into the Dark,” Death Cab for Cutie
* “Over My Head (Cable Car),” the Fray
* “Is It Any Wonder?” Keane
* “Stickwitu,” the Pussycat Dolls

Best Pop Collaboration With Vocals

* “For Once in My Life,” Tony Bennett & Stevie Wonder
* “One,” Mary J. Blige & U2
* “Always on Your Side,” Sheryl Crow & Sting
* “Promiscuous,” Nelly Furtado & Timbaland
* “Hips Don’t Lie,” Shakira & Wyclef Jean

Best Pop Instrumental Performance

* “Mornin’,” George Benson (& Al Jarreau)
* “Drifting,” Enya
* “Subterfuge,” Béla Fleck & the Flecktones
* “Song H,” Bruce Hornsby
* “My Favorite Things,” the Brian Setzer Orchestra

Best Pop Instrumental Album

* New Beginnings, Gerald Albright
* Fire Wire, Larry Carlton
* X, Fourplay
* Fingerprints, Peter Frampton
* Wrapped in a Dream, Spyro Gyra

Best Pop Vocal Album

* Back to Basics, Christina Aguilera
* Back to Bedlam, James Blunt
* The River in Reverse, Elvis Costello & Allen Toussaint
* Continuum, John Mayer
* FutureSex/LoveSounds, Justin Timberlake

Best Dance Recording

* “Suffer Well,” Depeche Mode
* “Ooh La La,” Goldfrapp
* “Get Together,” Madonna
* “I’m with Stupid,” Pet Shop Boys
* “SexyBack,” Justin Timberlake & Timbaland

Best Electronic/Dance Album

* Supernature, Goldfrapp
* Confessions on a Dance Floor, Madonna
* A Lively Mind, Oakenfold
* Fundamental, Pet Shop Boys
* The Garden, Zero 7

Best Traditional Pop Vocal Album

* Duets: An American Classic, Tony Bennett
* Caught in the Act, Michael Bublé
* Wintersong, Sarah McLachlan
* Bette Midler Sings the Peggy Lee Songbook, Bette Midler
* Timeless Love, Smokey Robinson

Best Solo Rock Vocal Performance

* “Nausea,” Beck
* “Someday Baby,” Bob Dylan
* “Route 66,” John Mayer
* “Saving Grace,” Tom Petty
* “Lookin’ for a Leader,” Neil Young

Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocal

* “Talk,” Coldplay
* “How to Save a Life,” the Fray
* “Steady, as She Goes,” the Raconteurs
* “Dani California,” Red Hot Chili Peppers
* “The Saints Are Coming,” U2 & Green Day

Best Hard Rock Performance

* “Crazy Bitch,” Buckcherry
* “Every Day Is Exactly the Same,” Nine Inch Nails
* “Lonely Day,” System of a Down
* “Vicarious,” Tool
* “Woman,” Wolfmother

Best Metal Performance

* “Redneck,” Lamb of God
* “Colony of Birchmen,” Mastodon
* “Lies, Lies, Lies,” Ministry
* “Eyes of the Insane,” Slayer
* “30/30-150,” Stone Sour

Best Rock Instrumental Performance

* “Chun Li’s Flying Bird Kick,” Arctic Monkeys
* “The Wizard Turns on…,” the Flaming Lips
* “Black Hole Sun,” Peter Frampton
* “Catsellorizon,” David Gilmour
* “Super Colossal,” Joe Satriani

Best Rock Song

* “Chasing Cars,” Nathan Connolly, Gary Lightbody, Jonny Quinn, Tom Simpson & Paul Wilson, songwriters (Snow Patrol)
* “Dani California,” Flea, John Frusciante, Anthony Kiedis & Chad Smith, songwriters (Red Hot Chili Peppers)
* “Lookin’ for a Leader,” Neil Young, songwriter (Neil Young)
* “Someday Baby,” Bob Dylan, songwriter (Bob Dylan)
* “When You Were Young,” Brandon Flowers, Dave Keuning, Mark Stoermer & Ronnie Vannucci, songwriters (The Killers)

Best Rock Album

* Try!, John Mayer Trio
* Highway Companion, Tom Petty
* Broken Boy Soldiers, the Raconteurs
* Stadium Arcadium, Red Hot Chili Peppers
* Living with War, Neil Young

Best Alternative Music Album

* Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not, Arctic Monkeys
* At War with the Mystics, the Flaming Lips
* St. Elsewhere, Gnarls Barkley
* Show Your Bones, Yeah Yeah Yeahs
* The Eraser, Thom Yorke

Best Female R&B Vocal Performance

* “Ring the Alarm,” Beyoncé
* “Be Without You,” Mary J. Blige
* “Don’t Forget About Us, ” Mariah Carey
* “Day Dreaming, ” Natalie Cole
* “I Am Not My Hair,” India.Arie

Best Male R&B Vocal Performance

* “Heaven,” John Legend
* “So Sick,” Ne-Yo
* “Black Sweat,” Prince
* “I Call It Love,” Lionel Richie
* “Got You Home,” Luther Vandross

Best R&B Performance By A Duo Or Group With Vocals

* “Breezin’,” George Benson & Al Jarreau
* “Love Changes,” Jamie Foxx featuring Mary J. Blige
* “Everyday (Family Reunion),” Chaka Khan, Gerald Levert, Yolanda Adams & Carl Thomas
* “Family Affair,” (Sly & the Family Stone), John Legend, Joss Stone With Van Hunt
* “Beautiful, Loved and Blessed,” Prince & Támar

Best Traditional R&B Vocal Performance

* “Christmas Time Is Here,” Anita Baker
* “God Bless the Child,” George Benson & Al Jarreau Featuring Jill Scott
* “I Found My Everything,” Mary J. Blige Featuring Raphael Saadiq
* “You Are So Beautiful,” Sam Moore Featuring Billy Preston, Zucchero, Eric Clapton & Robert Randolph
* “How Sweet It Is (to Be Loved by You),” the Temptations

Best Urban/Alternative Performance

* “Crazy,” Gnarls Barkley
* “That Heat,” Segio Mendes featuring Erykah Badu & Will.I.Am
* “Mas Que Nada,” Sergio Mendes featuring Black Eyed Peas
* “Idlewild Blue (Don’t Chu Worry ‘Bout Me),” Outkast
* “3121,” Prince

Best R&B Song

* “Be Without You,” Johnta Austin, Mary J. Blige, Bryan-Michael Cox & Jason Perry, songwriters (Mary J. Blige)
* “Black Sweat,” Prince, songwriter (Prince)
* “Déjà vu,” Shawn Carter, Rodney “Darkchild” Jerkins, Beyoncé Knowles, Makeba, Keli Nicole Price & Delisha Thomas, songwriters (Beyoncé Featuring Jay-Z)
* “Don’t Forget About Us,” Johnta Austin, Mariah Carey, Bryan-Michael Cox & Jermaine Dupri, songwriters (Mariah Carey)
* “I Am Not My Hair,” Drew Ramsey, Shannon Sanders & India Arie Simpson, songwriters (India.Arie)

Best R&B Album

* The Breakthrough, Mary J. Blige
* Unpredictable, Jamie Foxx
* Testimony: Vol. 1, Life & Relationship, India.Arie
* 3121, Prince
* Coming Home, Lionel Richie

Best Contemporary R&B Album

* B’Day, Beyoncé
* Chris Brown, Chris Brown
* 20 Y.O., Janet Jackson
* Kelis Was Here, Kelis
* In My Own Words, Ne-Yo

Best Rap Solo Performance

* “Touch It,” Busta Rhymes
* “We Run This,” Missy Elliott
* “Kick, Push,” Lupe Fiasco
* “Undeniable,” Mos Def
* “What You Know,” T.I.

Best Rap Performance By A Duo Or Group

* “Ridin,” Chamillionaire featuring Krayzie Bone
* “Georgia,” Ludacris & Field Mob (featuring Jamie Foxx)
* “Grillz,” Nelly Featuring Paul Wall, Ali & Gipp
* “Mighty ‘O’,” Outkast
* “Don’t Feel Right,” the Roots

Best Rap/Sung Collaboration

* “Smack That,” Akon featuring Eminem
* “Déjà vu,” Beyoncé featuring Jay-Z
* “Shake That,” Eminem featuring Nate Dogg
* “Unpredictable,” Jamie Foxx featuring Ludacris
* “My Love,” Justin Timberlake featuring T.I.

Best Rap Song

* “It’s Goin’ Down,” Chadron Moore & Jasiel Robinson, songwriters (Yung Joc)
* “Kick, Push,” Wasalu Muhammad Jaco, songwriter (Lupe Fiasco)
* “Money Maker,” Christopher Bridges & Pharrell Williams, songwriters (Ludacris Featuring Pharrell)
* “Ridin,” Anthony Henderson, J. Slainas, O. Salinas & Hakeem Seriki, songwriters (Chamillionaire Featuring Krayzie Bone)
* “What You Know,” A. Davis & Clifford Harris, songwriters; (Donny Hathaway, Leroy Hutson & Curtis Mayfield, songwriters) (T.I.)

Best Rap Album

* Lupe Fiasco’s Food & Liquor, Lupe Fiasco
* Release Therapy, Ludacris
* In My Mind, Pharrell
* Game Theory, The Roots
* King, T.I.

Best Female Country Vocal Performance

* “Kerosene,” Miranda Lambert
* “I Still Miss Someone,” Martina McBride
* “Something’s Gotta Give,” LeAnn Rimes
* “Jesus, Take the Wheel,” Carrie Underwood
* “I Don’t Feel Like Loving You Today,” Gretchen Wilson

Best Male Country Vocal Performance

* “Every Mile a Memory,” Dierks Bentley
* “The Reason Why,” Vince Gill
* “The Seashores of Old Mexico,” George Strait
* “Would You Go With Me,” Josh Turner
* “Once in a Lifetime,” Keith Urban

Best Country Performance By A Duo Or Group With Vocal

* “Not Ready to Make Nice,” Dixie Chicks
* “Heaven’s My Home,” the Duhks
* “Boondocks,” Little Big Town
* “What Hurts the Most,” Rascal Flatts
* “Leave the Pieces,” the Wreckers

Best Country Collaboration With Vocals

* “Who Says You Can’t Go Home,” Bon Jovi & Jennifer Nettles
* “Tomorrow Is Forever,” Solomon Burke & Dolly Parton
* “Calling Me,” Kenny Rogers & Don Henley
* “Midnight Angel,” Rhonda Vincent & Bobby Osborne
* “Love Will Always Win,” Trisha Yearwood & Garth Brooks

Best Country Instrumental Performance

* “Jerusalem Ridge,” Casey Driessen
* “Gameshow Rag/Cannonball Rag,” Tommy Emmanuel
* “Whiskey Before Breakfast,” Bryan Sutton & Doc Watson
* “The Eleventh Reel,” Chris Thile
* “Nature Of The Beast,” Jim VanCleve

Best Country Song

* “Every Mile a Memory,” Brett Beavers, Dierks Bentley & Steve Bogard, songwriters (Dierks Bentley)
* “I Don’t Feel Like Loving You Today,” Matraca Berg & Jim Collins, songwriters (Gretchen Wilson)
* “Jesus, Take The Wheel,” Brett James, Hillary Lindsey & Gordie Sampson, songwriters (Carrie Underwood)
* “Like Red on a Rose,” Melanie Castleman & Robert Lee Castleman, songwriters (Alan Jackson)
* “What Hurts the Most,” Steve Robson & Jeffrey Steele, songwriters (Rascal Flatts)

Best Country Album

* Taking the Long Way, Dixie Chicks
* Like Red on a Rose, Alan Jackson
* The Road to Here, Little Big Town
* You Don’t Know Me: The Songs Of Cindy Walker, Willie Nelson
* Your Man, Josh Turner

Best Bluegrass Album

* Long List of Heartaches, the Grascals
* Bluegrass, Jim Lauderdale
* Instrumentals, Ricky Skaggs and Kentucky Thunder
* Live at the Ryman, Marty Stuart and His Fabulous Superlatives
* All American Bluegrass Girl, Rhonda Vincent

Best New Age Album

* A Posteriori, Enigma
* Amarantine, Enya
* Beyond Words, Gentle Thunder with Will Clipman & AmoChip Dabney
* Elements Series: Fire, Peter Kater
* The Magical Journeys of Andreas Vollenweider, Andreas Vollenweider

Best Contemporary Jazz Album

* The Hidden Land, Béla Fleck & rhe Flecktones
* People People Music Music, Groove Collective
* Rewind That, Christian Scott
* Sexotica, Sex Mob
* Who Let The Cats Out?, Mike Stern

Best Jazz Vocal Album

* Footprints, Karrin Allyson
* Easy to Love, Roberta Gambarini
* Live at Jazz Standard With Fred Hersch, Nancy King
* From This Moment on, Diana Krall
* Turned to Blue, Nancy Wilson

Best Jazz Instrumental Solo

* “Some Skunk Funk,” Michael Brecker
* “Paq Man,” Paquito D’Rivera
* “Freedom Jazz Dance,” Taylor Eigsti
* “Hippidy Hop (Drum Solo),” Roy Haynes
* “Hope,” Branford Marsalis

Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group

* Sound Grammar, Ornette Coleman
* The Ultimate Adventure, Chick Corea
* Trio Beyond – Saudades, Jack DeJohnette, Larry Goldings & John Scofield
* Beyond the Wall, Kenny Garrett
* Sonny, Please, Sonny Rollin

Best Large Jazz Ensemble Album

* Some Skunk Funk, Randy Brecker with Michael Brecker, Jim Beard, Will Lee, Peter Erskine, Marcio Doctor & Vince Mendoza conducting the WDR Big Band Köln
* Spirit Music, Bob Brookmeyer – New Art Orchestra
* Streams of Expression, Joe Lovano Ensemble
* Live in Tokyo at the Blue Note, Mingus Big Band
* Up from the Skies – Music of Jim McNeely, the Vanguard Jazz Orchestra

Best Latin Jazz Album

* Codes, Ignacio Berroa
* Cubist Music, Edsel Gomez
* Simpático, the Brian Lynch/Eddie Palmieri Project
* Absolute Quintet, Dafnis Prieto
* Viva, Diego Urcola, Edward Simon, Avishai Cohen, Antonio Sanchez & Pernell Saturnino

Best Gospel Performance

* Victory, Yolanda Adams
* Not Forgotten, Israel & New Breed
* The Blessing of Abraham, Donald Lawrence & the Tri-City Singers
* Made to Worship, Chris Tomlin
* Victory, Tye Tribbett & G.A.

Best Gospel Song

* “The Blessing of Abraham,” Donald Lawrence, songwriter (Donald Lawrence & the Tri-City Singers)
* “Imagine Me,” Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)
* “Mountain of God,” Brown Bannister & Mac Powell, songwriters (Third Day)
* “Not Forgotten,” Israel Houghton & Aaron Lindsey, songwriters (Israel & New Breed)
* “Victory,” Tye Tribbett, songwriter (Tye Tribbett & G.A.)

Best Rock Or Rap Gospel Album

* DecembeRadio, DecembeRadio
* Where the Past Meets Today, Sarah Kelly
* Turn Around, Jonny Lang
* End of Silence, Red
* Bone-A-Fide, T-Bone

Best Pop/Contemporary Gospel Album

* Sound of Melodies, Leeland
* Coming up to Breathe, MercyMe
* Wherever You Are, Third Day
* See the Morning, Chris Tomlin
* Introducing Ayiesha Woods, Ayiesha Woods

Best Southern, Country, Or Bluegrass Gospel Album

* Kenny Bishop, Kenny Bishop
* Give It Away, Gaither Vocal Band
* Precious Memories, Alan Jackson
* The Promised Land, the Del McCoury Band
* Glory Train, Randy Travis

Best Traditional Gospel Album

* An Invitation to Worship, Byron Cage
* Paved the Way, the Caravans
* Still Keeping It Real, the Dixie Hummingbirds
* Alive in South Africa, Israel & New Breed
* Finalé Act One, Donald Lawrence & the Tri-City Singers

Best Contemporary R&B Gospel Album

* Set Me Free, Myron Butler & Levi
* Hero, Kirk Franklin
* A Timeless Christmas, Israel And New Breed
* This Is Me, Kierra Kiki Sheard
* Victory Live!, Tye Tribbett & G.A.

Best Latin Pop Album

* Adentro, Arjona
* Lo Que Trajo El Barco, Obie Bermúdez
* Individual, Fulano
* Trozos De Mi Alma 2, Marco Antonio Solis
* Limón y Sal, Julieta Venegas

Best Latin Rock, Alternative Or Urban Album

* Lo Demás Es Plástico, Black:Guayaba
* The Underdog/El Subestimado, Tego Calderón
* Calle 13, Calle 13
* Superpop Venezuela, Los Amigos Invisibles
* Amar Es Combatir, Maná

Best Tropical Latin Album

* Fuzionando, Oscar D’Leon
* Salsatón: Salsa Con Reggaetón, Andy Montañez
* Hoy, Mañana y Siempre, Tito Nieves
* Directo al Corazón, Gilberto Santa Rosa
* What You’ve Been Waiting for – Lo Que Esperabas, Tiempo Libre

Best Mexican/Mexican-American Album

* Historias De Mi Tierra, Pepe Aguilar
* No Es Brujería, Ana Bárbara
* 25 Aniversario, Mariachi Sol De Mexico De José Hernández
* A Toda Ley, Pablo Montero
* Orgullo de Mujer, Alicia Villarreal

Best Tejano Album

* Sigue El Taconazo, Chente Barrera
* It’s…All Right, Jimmy Edward
* Live in Session, Bob Gallarza
* All of Me, Jay Perez
* Rebecca Valadez, Rebecca Valadez

Best Norteño Album

* Algo de Mí, Conjunto Primavera
* Puro Pa’ Arriba, Los Huracanes Del Norte
* Historias Que Contar, Los Tigres Del Norte
* Piénsame Un Momento, Pesado
* Prefiero La Soledad, Retoño

Best Banda Album

* Mil Heridas, Banda Machos
* Mas Fuerte Que Nunca, Banda El Recodo de Cruz Lizárraga
* Amor Gitano, Cuisillos
* A Mucha Honra, Ezequiel Peña
* Más Allá Del Sol, Joan Sebástian

Best Traditional Blues Album

* Brother to the Blues, Tab Benoit with Louisiana’s Leroux
* Bronx in Blue, Dion
* People Gonna Talk, James Hunter
* Guitar Groove-A-Rama, Duke Robillard
* Risin’ with the Blues, Ike Turner

Best Contemporary Blues Album

* Live from Across the Pond, Robert Cray Band
* Sippiana Hericane, Dr. John & the Lower 911
* Suitcase, Keb’ Mo’
* Hope and Desire, Susan Tedeschi
* After the Rain, Irma Thomas

Best Traditional Folk Album

* I Stand Alone, Ramblin’ Jack Elliott
* Gonna Let It Shine, Odetta
* Adieu False Heart, Linda Ronstadt & Ann Savoy
* We Shall Overcome – The Seeger Sessions, Bruce Springsteen
* A Distant Land to Roam, Ralph Stanley

Best Contemporary Folk/Americana Album

* Solo Acoustic Vol. 1, Jackson Browne
* Black Cadillac, Rosanne Cash
* Workbench Songs, Guy Clark
* Modern Times, Bob Dylan
* All the Roadrunning, Mark Knopfler & Emmylou Harris

Best Native American Music Album

* Voice of the Drum, Black Eagle
* Heart of the Wind, Robert Tree Cody & Will Clipman
* American Indian Story, Jana
* Long Winter Nights, Northern Cree & Friends
* Dance with the Wind, Mary Youngblood

Best Hawaiian Music Album

* Generation Hawai’I, Amy Hanaiali’i
* Grandmaster Slack Key Guitar, Ledward Ka’apana
* The Wild Hawaiian, Henry Kapono
* Hawaiian Slack Key Kings, Various Artists
* Legends of Hawaiian Slack Key Guitar – Live From Maui, Various Artists

Best Reggae Album

* Too Bad, Buju Banton
* Love Is My Religion, Ziggy Marley
* Youth, Matisyahu
* Rhythm Doubles, Sly & Robbie
* Who You Fighting For, UB40

Best Traditional World Music Album

* Music Of Central Asia Vol. 2: Invisible Face of the Beloved: Classical Music of the Tajiks and Uzbeks, the Academy Of Maqâm
* Endless Vision, Hossein Alizadeh & Djivan Gasparyan
* Hambo in the Snow, Andrea Hoag, Loretta Kelley & Charlie Pilzer
* Golden Strings of the Sarode, Aashish Khan & Zakir Hussain
* Blessed, Soweto Gospel Choir

Best Contemporary World Music Album

* Tiki, Richard Bona
* M’Bemba, Salif Keita
* Wonder Wheel, The Klezmatics
* Long Walk to Freedom, Ladysmith Black Mambazo
* Savane, Ali Farka Toure

Best Polka Album

* Batteries Not Included, Eddie Blazonczyk’s Versatones
* As Sweet As Candy, Lenny Gomulka & Chicago Push
* Party Dress, LynnMarie & The Boxhounds
* Good Friends Good Music, Walter Ostanek & Fred Ziwich
* Polka in Paradise, Jimmy Sturr And His Orchestra

Best Musical Album For Children

* Baby Einstein Meet the Orchestra, Various Artists
* Beethoven’s Wig 3: Many More Sing Along Symphonies, Beethoven’s Wig
* Catch That Train!, Dan Zanes And Friends
* My Best Day, Trout Fishing In America
* The Sunny Side of the Street, John Lithgow

Best Spoken Word Album For Children

* Blah Blah Blah: Stories about Clams, Swamp Monsters, Pirates & Dogs, Bill Harley
* Christmas in the Trenches, John McCutcheon
* Disney’s Little Einsteins Musical Missions, Various Artists
* Peter Pan, Jim Dale
* The Witches, Lynn Redgrave

Best Spoken Word Album

* I Shouldn’t Even Be Doing This!, Bob Newhart
* New Rules – Polite Musings from a Timid Observer, Bill Maher
* Our Endangered Values: America’s Moral Crisis, Jimmy Carter
* The Truth (With Jokes), Al Franken
* With Ossie and Ruby: In This Life Together, Ossie Davis & Ruby Dee

Best Comedy Album

* Blue Collar Comedy Tour – One for the Road, Bill Engvall, Ron White, Jeff Foxworthy & Larry the Cable Guy
* The Carnegie Hall Performance, Lewis Black
* Life Is Worth Losing, George Carlin
* Straight Outta Lynwood, “Weird Al” Yankovic
* You Can’t Fix Stupid, Ron White

Best Musical Show Album

* The Color Purple
* The Drowsy Chaperone
* Jersey Boys
* The Pajama Game
* Sweeney Todd – The Demon Barber of Fleet Street

Best Compilation Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media

* Brokeback Mountain, Various Artists
* Cars, Various Artists
* Grey’s Anatomy – Volume 2, Various Artists
* Little Miss Sunshine, Various Artists
* Walk the Line, Joaquin Phoenix & Various Artists

Best Score Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media

* The Chronicles of Narnia – The Lion, The Witch And The Wardrobe, Harry Gregson-Williams, composer
* The Da Vinci Code, Hans Zimmer, composer
* Memoirs of a Geisha, John Williams, composer
* Munich, John Williams, composer
* Pirates of the Caribbean – Dead Man’s Chest, Hans Zimmer, composer

Best Song Written For Motion Picture, Television Or Other Visual Media

* “Can’t Take It In,” (from the Chronicles of Narnia – The Lion, The Witch & The Wardrobe), Imogen Heap, songwriter (Imogen Heap)
* “I Need to Wake up,” (from An Inconvenient Truth) Melissa Etheridge, songwriter (Melissa Etheridge)
* “Our Town,” (from Cars) Randy Newman, songwriter (James Taylor)
* “There’s Nothing Like a Show on Broadway,” (from The Producers) Mel Brooks, songwriter (Nathan Lane & Matthew Broderick)
* “Travelin’ Thru,” (from Transamerica) Dolly Parton, songwriter (Dolly Parton)

Best Instrumental Composition

* “Argument,” Taylor Eigsti, composer
* “A Concerto In Swing,” Patrick Williams, composer
* “A Prayer for Peace,” John Williams, composer
* “Sayuri’s Theme and End Credits,” John Williams, composer
* “Valentine,” Fred Hersch, composer

Best Instrumental Arrangement

* “Attack of the Killer Tomatoes,” Gordon Goodwin, arranger
* “Three Ghouls,” Chick Corea, arranger
* “Three Women,” Gil Goldstein, arranger
* “Tom & Eddie,” Patrick Williams, arranger
* “Up from the Skies,” Jim McNeely, arranger

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)

* “For Once in My Life,” Jorge Calandrelli, arranger (Tony Bennett & Stevie Wonder)
* “Good Morning Heartache,” Gil Goldstein & Greg Phillinganes, arrangers (Chris Botti & Jill Scott)
* “My Flame Burns Blue (Blood Count),” Vince Mendoza, arranger (Elvis Costello With The Metropole Orkest)
* “Stardust,” Slide Hampton, arranger (Dizzy Gillespie All-Star Big Band)
* “Suninga,” Gil Goldstein, arranger (Gil Goldstein)

Best Recording Package

* The Best Worst-Case Scenario, Ryan Clark, art director (Fair)
* Personal File, Randall Martin, art director (Johnny Cash)
* Reprieve, Ani DiFranco & Brian Grunert, art directors (Ani DiFranco)
* 10,000 Days, Adam Jones, art director (Tool)
* Versions, Neal Ashby & Matthew Curry, art directors (Thievery Corporation)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

* The Cellar Door Sessions 1970, Howard Fritzson, Dan Ichimoto & Seth Rothstein, art directors (Miles Davis)
* Fonotone Records, Susan Archie & Henry Owings, art directors (Various Artists)
* A Life Less Lived – The Gothic Box, Hugh Brown & Jean Krikorian, art directors (Various Artists)
* One Kiss Can Lead to Another: Girl Group Sounds Lost & Found, Hugh Brown, Sheryl Farber & Maria Villar, art directors (Various Artists)
* Stadium Arcadium, Flea, John Frusciante, Anthony Kiedis, Chad Smith & Matt Taylor, art directors (Red Hot Chili Peppers)

Best Album Notes

* Good for What Ails You: Music of the Medicine Shows, 1926-1937, Marshall Wyatt, album notes writer (Various Artists)
* If You Got to Ask, You Ain’t Got It!, Dan Morgenstern, album notes writer (Fats Waller)
* Lost Sounds: Blacks And The Birth Of The Recording Industry 1891-1922, Tim Brooks, album notes writer (Various Artists)
* Pirate Radio, Ben Edmonds, album notes writer (Pretenders)
* There Is a Season, David Fricke, album notes writer (The Byrds)

Best Historical Album

* Good for What Ails You: Music of the Medicine Shows, 1926-1937, Marshall Wyatt, compilation producer; Christopher King, mastering engineer
* Lost Sounds: Blacks and the Birth of the Recording Industry 1891-1922, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Tim Brooks, David Giovannoni & Richard Martin, mastering engineers
* One Kiss Can Lead to Another: Girl Group Sounds Lost & Found, Sheryl Farber & Gary Stewart, compilation producers; Dan Hersch, Bill Inglot & Dave Schultz, mastering engineers
* Poetry on Record: 98 Poets Read Their Work (1888-2006), Rebekah Presson Mosby, compilation producer; Randy Perry, mastering engineer
* Rockin’ Bones: 1950’s Punk & Rockabilly, James Austin & Cheryl Pawelski, compilation producers; Bill Inglot & Dave Schultz, mastering engineers

Best Engineered Album, Non-Classical

* Adieu False Heart, Gary Paczosa, engineer (Linda Ronstadt & Ann Savoy)
* At War with the Mystics, The Flaming Lips & Dave Fridmann, engineers (The Flaming Lips)
* Like Red on a Rose, Brandon Bell, Terry Christian & Gary Paczosa, engineers (Alan Jackson)
* The Phat Pack, Marcelo Penell, Dave Sharenow & Tommy Vicari, engineers (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
* Suitcase, Rik Pekkonen & John Porter, engineers (Keb’ Mo’)

Producer Of The Year, Non-Classical

* Howard Benson: Every Man for Himself (Hoobastank); Flyleaf (Flyleaf); In with the out Crowd (Less than Jake); One-X (Three Days Grace); The Paramour Sessions (Papa Roach); Popaganda (Head Automatica); Saosin (Saosin)
* T-Bone Burnett: Thunderbird (Cassandra Wilson); The True False Identity (T-Bone Burnett); Walk the Line – Soundtrack (Joaquin Phoenix & Various Artists)
* Danger Mouse: Pieces of the People We Love (The Rapture); St. Elsewhere (Gnarls Barkley);
* Rick Rubin: American V: A Hundred Highways (Johnny Cash); God’s Gonna Cut You Down (Johnny Cash); Stadium Arcadium (Red Hot Chili Peppers); Taking the Long Way (Dixie Chicks); 12 Songs (Neil Diamond)
* Will.I.Am: “About You” (Mary J. Blige Featuring Will.I.Am); “Big Girls Don’t Cry” (Fergie); “Damn Girl” (Justin Timberlake Featuring Will.I.Am); “I Am Somebody” (Santana Featuring Will.I.Am); “I Love My B****” (Busta Rhymes Featuring Kelis & Will.I.Am)”Mas Que Nada” (Sergio Mendes Featuring Black Eyed Peas); “Timeless” (Sergio Mendes)

Best Remixed Recording, Non-Classical

* “Be without You (Moto Blanco Vocal Mix),” Moto Blanco, remixer (Mary J. Blige)
* “Damage Thorn (Buick Project Remix),” Buick Project, remixers (Tiefschwarz & Tracey Thorn)
* “Deja Vu (Freemasons Club Mix – No Rap),” Russell Small & James Wiltshire, remixers (Beyoncé)
* “Talk (Thin White Duke Mix),” Jacques Lu Cont, remixer (Coldplay)
* “World Hold on (E-Smoove Remix),” E-Smoove, remixer (Bob Sinclair)

Best Surround Sound Album

* Immortal Nystedt, Morten Lindberg & Hans Peter L’Orange, surround mix engineers; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ensemble 96 Conducted By Øystein Fevang)
* Long Walk to Freedom, Martin Walters, surround mix engineer; Martin Walters, surround mastering engineer; Martin Walters, surround producer (Ladysmith Black Mambazo)
* Morph the Cat, Elliot Scheiner, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Donald Fagen, surround producer (Donald Fagen)
* Straight Outta Lynwood, Tony Papa, surround mix engineer; Bernie Grundman, surround mastering engineer; Al Yankovic, surround producer (“Weird Al” Yankovic)
* A Valid Path, P.J. Olsson & Alan Parsons, surround mix engineers; Bob Michaels, surround mastering engineer; Alan Parsons, surround producer (Alan Parsons)

Best Engineered Album, Classical

* Elgar: Enigma Variations; Britten: The Young Person’s Guide to the Orchestra, Four Sea Interludes, Michael Bishop, engineer (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony Orchestra)
* Látigo, Leslie Ann Jones, engineer (Quartet San Francisco)
* Mahler: Symphony No. 2, Wolf-Dieter Karwatky & Rainer Maillard, engineers (Pierre Boulez, Wiener Philharmoniker, Christine Schäfer, Michelle DeYoung & Wiener Singverein)
* Requiem, John Newton, engineer (Craig Hella Johnson & Conspirare)
* Vaughan Williams: Mass In G Min., And Other A Cappella Works, Jack Renner, engineer (Norman Mackenzie & Atlanta Symphony Orchestra Chamber Chorus)

Producer Of The Year, Classical

* Manfred Eicher
* Stephen Johns
* James Mallinson
* Elaine Martone
* Sid McLauchlan

Best Classical Album

* Beethoven: Symphonies Nos. 1-9, Bernard Haitink, conductor; James Mallinson, producer (London Symphony Orchestra)
* Lieberson: Rilke Songs, the Six Realms, Horn Concerto, David Starobin, producer (Justin Brown & Donald Palma; Michaela Fukacova, Lorraine Hunt Lieberson & William Purvis; Peter Serkin; The Odense Symphony Orchestra)
* Mahler: Symphony No. 7, Michael Tilson Thomas, conductor; Andreas Neubronner, producer (San Francisco Symphony)
* Martha Argerich and Friends: Live from the Lugano Festival 2005, Martha Argerich And Friends; Ulrich Ruscher, producer
* Mozart: La Clemenza Di Tito, René Jacobs, conductor; Marie-Claude Chappuis, Bernarda Fink, Sergio Foresti, Sunhae Im, Mark Padmore & Alexandrina Pendatchanska; Martin Sauer, producer (Freiburger Barockorchester)

Best Orchestral Performance

* “Bax: Tone Poems,” Vernon Handley, conductor (BBC Philharmonic)
* “Glazunov: Symphonies 4 & 7,” José Serebrier, conductor (Royal Scottish National Orchestra)
* “Mahler: Symphony No. 6 in A Min.,” Iván Fischer, conductor (Budapest Festival Orchestra)
* “Mahler: Symphony No. 7,” Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
* “Prokofiev: The Complete Symphonies,” Valery Gergiev, conductor (London Symphony Orchestra)

Best Opera Recording

* “Bennett: The Mines of Sulphur,” Stewart Robertson, conductor; Brian Anderson, Dorothy Byrne, Beth Clayton, Kristopher Irmiter, Brandon Jovanovich, James Maddalena, Michael Todd Simpson & Caroline Worra; Blanton Alspaugh, producer (Glimmerglass Opera Orchestra)
* “Golijov: Ainadamar: Fountain Of Tears,” Robert Spano, conductor; Kelley O’Connor & Dawn Upshaw; Valérie Gross & Sid McLauchlan, producers (Women Of The Atlanta Symphony Orchestra Chorus; Atlanta Symphony Orchestra)
* “Mozart: La Clemenza Di Tito,” René Jacobs, conductor; Marie-Claude Chappuis, Bernarda Fink, Sergio Foresti, Sunhae Im, Mark Padmore & Alexandrina Pendatchanska; Martin Sauer, producer (RIAS Kammerchor; Freiburger Barockorchester)
* “Smetana: The Bartered Bride,” Sir Charles Mackerras, conductor; Yvette Bonner, Paul Charles Clarke, Neal Davies, Susan Gritton, Kit Hesketh-Harvey, Yvonne Howard, Robin Leggate, Diana Montague, Geoffrey Moses, Timothy Robinson & Peter Rose; Brian Couzens, producer (The Royal Opera Chorus; Philharmonia Orchestra)
* “Verdi: La Traviata,” Carlo Rizzi, conductor; Thomas Hampson, Anna Netrebko & Rolando Villazón; Rainer Maillard, producer (Konzertvereinigung Wiener Staatsopernchor; Wiener Philharmoniker)

Best Choral Performance

* “Immortal Nystedt,” Øystein Fevang, conductor (Bærum Vokalensemble & Ensemble 96)
* “Mozart: Great Mass in C Min.,” Paul McCreesh, conductor (Sarah Connolly, Neal Davies, Timothy Robinson & Camilla Tilling; Gabrieli Consort; Gabrieli Consort & Players)
* “Pärt: Da Pacem,” Paul Hillier, conductor (Estonian Philharmonic Chamber Choir)
* “Requiem,” Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)
* “Whitacre: Cloudburst and Other Choral Works,” Stephen Layton, conductor (Thomas Guthrie, Elin Manahan Thomas & Simon Wall; Polyphony)

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)

* “Brahms: The Piano Concertos,” Riccardo Chailly, conductor; Nelson Freire (Gewandhausorchester)
* “Henze: Violin Concertos Nos. 1 and 3,” Christopher Lyndon-Gee, conductor; Peter Sheppard Skaerved (Saarbrücken Radio Symphony Orchestra)
* “Messiaen: Oiseaux Exotiques (Exotic Birds),” John McLaughlin Williams, conductor; Angelin Chang (Cleveland Chamber Symphony)
* “Rachmaninov: Piano Concertos 1 & 2,” Antonio Pappano, conductor; Leif Ove Andsnes (Berliner Philharmoniker)
* “Schmidt: Concertos,” Ole Schmidt, conductor; Ulla Miilmann (Danish National Symphony Orchestra / DR)

Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)

* “Bach: The Sonatas and Partitas for Violin Solo,” Gidon Kremer
* “Bacheler: The Bachelar’s Delight,” Paul O’Dette
* “Beethoven: The Piano Sonatas, Vol. II,” András Schiff
* “Chopin: Nocturnes,” Maurizio Pollini
* “Primrose: Viola Transcriptions,” Roberto Díaz (Robert Koenig)

Best Chamber Music Performance

* Chamber Works for Winds and Strings By Mozart, the Chicago Chamber Musicians
* Corigliano: Violin Sonata, Etude Fantasy, Andrew Russo (Corey Cerovsek & Steven Heyman)
* Intimate Voices, Emerson String Quartet
* Martha Argerich and Friends: Live from the Lugano Festival 2005, Martha Argerich And Friends
* Shostakovich: Piano Trios 1 & 2, Seven Romances on Verses by Alexander Blok, Beaux Arts Trio

Best Small Ensemble Performance

* “Angel Dances,” 12 Cellists Of Berliner Philharmoniker
* “Ikon,” Harry Christophers, conductor; The Sixteen
* “Miguel De Cervantes – Don Quijote De La Mancha – Romances Y Músicas,” Jordi Savall, conductor; Hespèrion XXI & La Capella Reial De Catalunya
* “Padilla: Sun of Justice,” Peter Rutenberg, conductor; Los Angeles Chamber Singers’ Cappella
* “Shostakovich/Sviridov/Vainberg: Chamber Symphonies,” Yuri Bashmet; Moscow Soloists

Best Classical Vocal Performance

* Britten: Song Cycles, Ian Bostridge (Sir Simon Rattle; Radek Baborák; Berliner Philharmoniker)
* Canciones Argentinas, Bernarda Fink & Marcos Fink (Carmen Piazzini)
* Consider, My Soul, Thomas Quasthoff (Sebastian Weigle; Staatskapelle Dresden)
* Rilke Songs, Lorraine Hunt Lieberson (Peter Serkin)
* Songs of Amy Beach, Patrick Mason (Joanne Polk)

Best Classical Contemporary Composition

* “Boston Concerto,” Elliott Carter (Oliver Knussen)
* “Golijov: Ainadamar: Fountain of Tears,” Osvaldo Golijov (Robert Spano)
* “The Here and Now,” Christopher Theofanidis (Robert Spano)
* “Paul Revere’s Ride,” David Del Tredici (Robert Spano)
* “A Scotch Bestiary,” James MacMillan (James MacMillan)

Best Classical Crossover Album

* The Film Music of Erich Wolfgang Korngold, Rumon Gamba, conductor (BBC Philharmonic)
* Invention & Alchemy, David Lockington, conductor; Deborah Henson-Conant (The Grand Rapids Symphony)
* Látigo, Quartet San Francisco (John Santos)
* Simple Gifts, Bryn Terfel (London Voices; London Symphony Orchestra)
* Song Zu Ying: The Diva Goes to the Movies, Song Zu Ying (China National Symphony Orchestra)

Best Short Form Music Video

* “8th of November,” Big & Rich
* “When You Were Young,” The Killers
* “Here It Goes Again,” OK Go
* “Dani California,” Red Hot Chili Peppers
* “Writing on the Walls,” Underoath

Best Long Form Music Video

* Flow: Living in the Stream Of Music, Terence Blanchard
* Directions, Death Cab For Cutie
* Demon Days – Live In Manchester, Gorillaz
* I’m Going to Tell You a Secret, Madonna
* Wings For Wheels: The Making of Born to Run, Bruce Springsteen

About the Author

I run this...website

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.