Complete List of 2008 Grammy Nominations


THE NATIONAL ACADEMY OF RECORDING ARTS & SCIENCES, INC.

Final Nominations List
50th Annual GRAMMY� Awards

For recordings released during the Eligibility Year October 1, 2006 through September 30, 2007
Note: More or less than 5 nominations in a category is the result of ties.

General Field
Category 1 – Record Of The Year
(Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s), if other than the artist.)

� Irreplaceable
Beyonc�
Beyonc� Knowles, S. Smith & Stargate, producers; Jim Caruana, Jason Goldstein &
Geoff Rice, engineers/mixers
Track from: B’Day
[Sony Urban Music/Columbia/Music World Productions]

� The Pretender
Foo Fighters
Gil Norton, producer; Adrian Bushby & Rich Costey, engineers/mixers
[Roswell/RCA Records]

� Umbrella
Rihanna Featuring Jay-Z
Kuk Harrell & C. “Tricky” Stewart, producers; Kuk Harrell & Manny Marroquin,
engineers/mixers
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam]

� What Goes Around�Comes Around
Justin Timberlake
Nate (Danja) Hills, Timbaland & Justin Timberlake, producers; Jimmy Douglass &
Timbaland, engineers/mixers
[Jive/Zomba]

� Rehab
Amy Winehouse
Mark Ronson, producer; Tom Elmhirst, engineer/mixer
Track from: Back To Black
[Universal Republic Records]

General Field
Category 2 – Album Of The Year
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s), Recording Engineer(s)/Mixer(s) & Mastering Engineer(s), if other than the artist.)

� Echoes, Silence, Patience & Grace
Foo Fighters
Gil Norton, producer; Adrian Bushby & Rich Costey, engineers/mixers; Brian
Gardner, mastering engineer
[Roswell/RCA Records]

� These Days
Vince Gill
John Anderson, Guy Clarke, Rodney Crowell, Diana Krall & The Del McCoury Band,
featured artists; Vince Gill, John Hobbs & Justin Niebank, producers; Neal
Cappellino & Justin Niebank, engineers/mixers; Adam Ayan, mastering engineer
[MCA Nashville]

� River: The Joni Letters
Herbie Hancock
Leonard Cohen, Norah Jones, Joni Mitchell, Corinne Bailey Rae, Luciana Souza &
Tina Turner, featured artists; Herbie Hancock & Larry Klein, producers; Helik
Hadar, engineer/mixer; Bernie Grundman, mastering engineer
[Verve]

� Graduation
Kanye West
Dwele, Lil Wayne, Mos Def & T-Pain, featured artists; Warryn “Baby Dubb”
Campbell, Eric Hudson, Brian “Allday” Miller, Nottz, Patrick “Plain Pat”
Reynolds, Gee Roberson, Toomp & Kanye West, producers; Bruce Beuchner, Andrew
Dawson, Mike Dean, Anthony Kilhoffer, Greg Koller, Manny Marroquin, Nottz Raw,
Tony Rey, Seiji Sekine, Paul Sheehy & D. Sloan, engineers/mixers; Vlado Meller,
mastering engineer
[Roc-A-Fella Records]

� Back To Black
Amy Winehouse
Mark Ronson & Salaamremi, producers; Tom Elmhirst, Gary Noble & Franklin
Socorro, engineers/mixers; Mark Ronson, mastering engineer
[Universal Republic Records]

General Field
Category 3 – Song Of The Year
(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

� Before He Cheats
Josh Kear & Chris Tompkins, songwriters (Carrie Underwood)
Track from: Some Hearts
[19 Recordings/Arista Nashville; Publishers: That Little House Music, Mighty Underdog Music/Sony/ATV Cross Keys]

� Hey There Delilah
Tom Higgenson, songwriter (Plain White T’s)
Track from: Every Second Counts
[Hollywood Records/Fearless Records; Publisher: So Happy Publishing]

� Like A Star
Corinne Bailey Rae, songwriter (Corinne Bailey Rae)
Track from: Corinne Bailey Rae
[Capitol Records; Publisher: Global Talent Publishing]

� Rehab
Amy Winehouse, songwriter (Amy Winehouse)
Track from: Back To Black
[Universal Republic Records; Publisher: EMI Music Publishing]

� Umbrella
Shawn Carter, Kuk Harrell, Terius “Dream” Nash & Christopher Stewart,
songwriters (Rihanna Featuring Jay-Z)
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam]

General Field
Category 4 – Best New Artist
(For a new artist who releases, during the Eligibility Year, the first recording which establishes the public identity of that artist.)

� Feist

� Ledisi

� Paramore

� Taylor Swift

� Amy Winehouse

Field 1 – Pop
Category 5 – Best Female Pop Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

� Candyman
Christina Aguilera
[RCA Records]

� 1234
Feist
Track from: The Reminder
[Cherry Tree / Interscope Records]

� Big Girls Don’t Cry
Fergie
Track from: The Dutchess
[A&M Records]

� Say It Right
Nelly Furtado
Track from: Loose
[Geffen]

� Rehab
Amy Winehouse
Track from: Back To Black
[Universal Republic Records]

Field 1 – Pop
Category 6 – Best Male Pop Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

� Everything
Michael Bubl�
Track from: Call Me Irresponsible
[143 Records/Reprise]

� Belief
John Mayer
Track from: The Village Sessions
[Columbia/Aware]

� Dance Tonight
Paul McCartney
Track from: Memory Almost Full
[MPL/Hear Music]

� Amazing
Seal
[Warner Bros.]

� What Goes Around…Comes Around
Justin Timberlake
[Jive]

Field 1 – Pop
Category 7 – Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For established duos or groups, with vocals. Singles or Tracks only.)

� (You Want To) Make A Memory
Bon Jovi
Track from: Lost Highway
[Island/Mercury]

� Home
Daughtry
[RCA Records/19 Recordings]

� Makes Me Wonder
Maroon 5
Track from: It Won’t Be Soon Before Long
[Octone/A&M Records]

� Hey There Delilah
Plain White T’s
Track from: Every Second Counts
[Hollywood Records]

� Window In The Skies
U2
Track from: U218 – Singles
[Interscope Records]

Field 1 – Pop
Category 8 – Best Pop Collaboration With Vocals
(For a collaborative performance, with vocals, by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

� Steppin’ Out
Tony Bennett & Christina Aguilera
Track from: Duets: An American Classic
[Columbia]

� Beautiful Liar
Beyonc� & Shakira
Track from: B’Day (Deluxe Edition)
[Columbia/Sony Urban]

� Gone Gone Gone (Done Moved On)
Robert Plant & Alison Krauss
[Rounder Records]

� The Sweet Escape
Gwen Stefani & Akon
Track from: The Sweet Escape
[Interscope Records]

� Give It To Me
Timbaland Featuring Nelly Furtado & Justin Timberlake
Track from: Timbaland Presents: Shock Value
[Mosley/Blackground/Interscope Records]

Field 1 – Pop
Category 9 – Best Pop Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Singles or Tracks only.)

� Off The Grid
Beastie Boys
Track from: The Mix-Up
[Capitol Records]

� Paris Sunrise #7
Ben Harper & The Innocent Criminals
Track from: Lifeline
[Virgin Records]

� Over The Rainbow
Dave Koz
Track from: At The Movies
[Capitol Records]

� One Week Last Summer
Joni Mitchell
Track from: Shine
[Hear Music]

� Simple Pleasures
Spyro Gyra
Track from: Good To Go-Go
[Heads Up International]

Field 1 – Pop
Category 10 – Best Pop Instrumental Album
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

� The Mix-Up
Beastie Boys
[Capitol Records]

� Italia
Chris Botti
[Columbia]

� At The Movies
Dave Koz
[Capitol/EMI]

� Good To Go-Go
Spyro Gyra
[Heads Up International]

� Roundtrip
Kirk Whalum
[Rendezvous Entertainment]

Field 1 – Pop
Category 11 – Best Pop Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� Lost Highway
Bon Jovi
[Island/Mercury]

� The Reminder
Feist
[Cherry Tree/Interscope Records]

� It Won’t Be Soon Before Long
Maroon 5
[Octone/A&M Records]

� Memory Almost Full
Paul McCartney
[MPL/Hear Music]

� Back To Black
Amy Winehouse
[Universal Republic Records]

Field 2 – Dance
Category 12 – Best Dance Recording
(For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.)

� Do It Again
The Chemical Brothers
Tom Rowlands & Ed Simons, producers
Track from: We Are The Night
[Astralwerks]

� D.A.N.C.E.
Justice
Gaspard Auge & Xavier de Rosnay, producers; Gaspard Auge & Xavier de Rosnay,
mixers
Track from: �
[Ed Banger/Vice/Because]

� Love Today
Mika
Jodi Marr, John Merchant, Mika & Greg Wells, producers; Greg Wells, mixer
Track from: Life In Cartoon Motion
[Casablanca/Universal Republic Records]

� Don’t Stop The Music
Rihanna
StarGate, producer; Phil Tan, mixer
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam]

� LoveStoned/I Think She Knows
Justin Timberlake
Nate (Danja) Hills, Timbaland & Justin Timberlake, producers; Jimmy Douglass &
Timbaland, mixers
Track from: FutureSex/LoveSounds
[Jive/Zomba]

Field 2 – Dance
Category 13 – Best Electronic/Dance Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

� We Are The Night
The Chemical Brothers
[Astralwerks]

� �
Justice
[Ed Banger/Vice/Because]

� Sound Of Silver
LCD Soundsystem
[Capitol Records/DFA]

� We Are Pilots
Shiny Toy Guns
[Universal Motown]

� Elements Of Life
Ti�sto
[Ultra Records]

Field 3 – Traditional Pop
Category 14 – Best Traditional Pop Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� Call Me Irresponsible
Michael Bubl�
[143 Records/Reprise]

� Cool Yule
Bette Midler
[Columbia]

� Trav’lin’ Light
Queen Latifah
[Verve]

� Live In Concert 2006
Barbra Streisand
[Columbia]

� James Taylor At Christmas
James Taylor
[Columbia]

Field 4 – Rock
Category 15 – Best Solo Rock Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

� Timebomb
Beck
[Interscope Records]

� Only Mama Knows
Paul McCartney
Track from: Memory Almost Full
[MPL/Hear Music]

� Our Country
John Mellencamp
Track from: Freedom’s Road
[Universal Republic Records]

� Radio Nowhere
Bruce Springsteen
Track from: Magic
[Columbia]

� Come On
Lucinda Williams
Track from: West
[Lost Highway Records]

Field 4 – Rock
Category 16 – Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

� It’s Not Over
Daughtry
[RCA Records/19 Recordings]

� Working Class Hero
Green Day
Track from: Instant Karma – The Campaign To Save Darfur
[Warner Bros.]

� If Everyone Cared
Nickelback
Track from: All The Right Reasons Special Edition
[Roadrunner Records]

� Instant Karma
U2
Track from: Instant Karma – The Campaign To Save Darfur
[Warner Bros.]

� Icky Thump
The White Stripes
Track from: Icky Thump
[Third Man/Warner Bros.]

Field 4 – Rock
Category 17 – Best Hard Rock Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

� Sweet Sacrifice
Evanescence
Track from: The Open Door
[Wind-up Records, LLC]

� The Pretender
Foo Fighters
[Roswell/RCA Records]

� I Don’t Wanna Stop
Ozzy Osbourne
Track from: Black Rain
[Epic]

� Sick, Sick, Sick
Queens Of The Stone Age
Track from: Era Vulgaris
[Interscope Recods]

� The Pot
Tool
Track from: 10,000 Days
[Volcano]

Field 4 – Rock
Category 18 – Best Metal Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

� Nothing Left
As I Lay Dying
Track from: An Ocean Between Us
[Metal Blade Records]

� Never Ending Hill
King Diamond
Track from: Give Me Your Soul…Please
[Metal Blade Records]

� Aesthetics Of Hate
Machine Head
Track from: The Blackening
[Roadrunner Records]

� Redemption
Shadows Fall
Track from: Threads Of Life
[Atlantic]

� Final Six
Slayer
Track from: Christ Illusion
[American Recording/Columbia]

Field 4 – Rock
Category 19 – Best Rock Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Includes Rock, Hard Rock and Metal. Singles or Tracks only.)

� The Ecstasy Of Gold
Metallica
Track from: We All Love Ennio Morricone
[Sony Classical]

� Malignant Narcissism
Rush
Track from: Snakes & Arrows
[Anthem/Atlantic]

� Always With Me, Always With You
Joe Satriani
Track from: Satriani Live!
[Epic/Red Ink]

� Once Upon A Time In The West
Bruce Springsteen
Track from: We All Love Ennio Morricone
[Sony Classical]

� The Attitude Song
Steve Vai
Track from: Sound Theories Vol. I & II
[Epic/Red Ink]

Field 4 – Rock
Category 20 – Best Rock Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock & Metal songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

� Come On
Lucinda Williams, songwriter (Lucinda Williams)
Track from: West
[Lost Highway Records; Publishers: Warner-Tamerlane Publishing/Lucy Jones Music]

� Icky Thump
Jack White, songwriter (The White Stripes)
Track from: Icky Thump
[Third Man/Warner Bros.; Publisher: Peppermint Stripe Music]

� It’s Not Over
Chris Daughtry, Gregg Wattenberg, Mark Wilkerson & Brett Young, songwriters
(Daughtry)
[RCA Records/19 Recordings; Publishers: Surface Pretty Deep Ugly Music, G Watt Music/EMI April Music, Warner-Tamerlane Publishing, Floating Leaf]

� The Pretender
Dave Grohl, Taylor Hawkins, Nate Mendel & Chris Shiflett, songwriters (Foo
Fighters)
[Roswell/RCA Records; Publishers: M.J. Twelve Music, I Love The Punk Rock Music, Living Under A Rock Music, Flying Earform Music]

� Radio Nowhere
Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)
Track from: Magic
[Columbia; Publisher: Bruce Springsteen]

Field 4 – Rock
Category 21 – Best Rock Album
(Vocal or Instrumental. Includes Hard Rock and Metal.)

� Daughtry
Daughtry
[RCA Records]

� Revival
John Fogerty
[Fantasy]

� Echoes, Silence, Patience & Grace
Foo Fighters
[Roswell/RCA Records]

� Magic
Bruce Springsteen
[Columbia]

� Sky Blue Sky
Wilco
[Nonesuch Records]

Field 5 – Alternative
Category 22 – Best Alternative Music Album
(Vocal or Instrumental.)

� Alright, Still…
Lily Allen
[Capitol Records]

� Neon Bible
Arcade Fire
[Merge Records]

� Volta
Bjork
[Elektra/Atlantic]

� Wincing The Night Away
The Shins
[Sub Pop]

� Icky Thump
The White Stripes
[Third Man/Warner Bros.]

Field 6 – R&B
Category 23 – Best Female R&B Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

� Just Fine
Mary J. Blige
[Geffen]

� When I See You
Fantasia
Track from: Fantasia
[J Records/19 Records/S Records]

� No One
Alicia Keys
[J Records/MBK Entertainment]

� If I Have My Way
Chrisette Michele
Track from: I Am
[Def Jam Recordings]

� Hate On Me
Jill Scott
Track from: The Real Thing
[Hidden Beach Recordings]

Field 6 – R&B
Category 24 – Best Male R&B Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

� Woman
Raheem DeVaughn
[Jive Records]

� B.U.D.D.Y.
Musiq Soulchild
Track from: Luvanmusiq
[Atlantic Records]

� Because Of You
Ne-Yo
[Def Jam Recordings]

� Future Baby Mama
Prince
Track from: Planet Earth
[Columbia/NPG Records]

� Please Don’t Go
Tank
Track from: Sex, Love & Pain
[Blackground/Universal Motown]

Field 6 – R&B
Category 25 – Best R&B Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

� Same Girl
R. Kelly Featuring Usher
Track from: Double Up
[Jive]

� Disrespectful
Chaka Khan Featuring Mary J. Blige
[Burgundy/Sony/BMG]

� Hate That I Love You
Rihanna Featuring Ne-Yo
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam Recordings]

� Baby
Angie Stone Featuring Betty Wright
[Stax]

� Bartender
T-Pain Featuring Akon
[Jive]

Field 6 – R&B
Category 26 – Best Traditional R&B Vocal Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

� Walk A Mile In My Shoes
Otis Clay
Track from: Walk A Mile In My Shoes
[Echo Records]

� All Night Long
Randy Crawford & Joe Sample
Track from: Feeling Good
[PRA Records]

� In My Songs
Gerald Levert
Track from: In My Songs
[Atlantic]

� I Apologize
Ann Nesby
Track from: This Is Love
[Shanachie/It’s Time Child Records]

� I Am Your Man
Ryan Shaw
Track from: This Is Ryan Shaw
[One Haven/Razor & Tie Entertainment]

Field 6 – R&B
Category 27 – Best Urban/Alternative Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

� Make A Baby
Vikter Duplaix
Track from: Bold And Beautiful
[BBE]

� That�s The Way Of The World
Dwele
Track from: Interpretations: Celebrating The Music Of Earth, Wind & Fire
[Stax]

� Daydreamin’
Lupe Fiasco Featuring Jill Scott
Track from: Lupe Fiasco’s Food & Liquor
[1st & 15th/Atlantic]

� Fantasy
Meshell Ndegeocello
Track from: Interpretations: Celebrating The Music Of Earth, Wind & Fire
[Stax]

� Dream
Alice Smith
Track from: For Lovers, Dreamers & Me
[BBE Records]

Field 6 – R&B
Category 28 – Best R&B Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

� Beautiful Flower
India.Arie & Joyce Simpson, songwriters (India.Arie)
[Universal Republic Records; Publishers: Gold & Iron Music Publishing, WB Music Corp.]

� Hate That I Love You
M.S. Eriksen, T.E. Hermansen & Shaffer Smith, songwriters (Rihanna Featuring
Ne-Yo)
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam Recordings; Publishers: EMI April Music, Sony/ATV Tunes]

� No One
Dirty Harry, Kerry Brothers & Alicia Keys, songwriters (Alicia Keys)
[J Records/MBK Entertainment; Publishers: Lellow Productions/EMI April Music, Book Of Daniel Music/EMI Music Publishing, D. Harry Productions]

� Teachme
Ivan Barias, Adam W. Blackstone, Randall C. Bowland, Carvin Haggins, Johnnie
Smith II & Corey Latif Williams, songwriters (Musiq Soulchild)
Track from: Luvanmusiq
[Atlantic; Publishers: Nivrac Tyke/Universal Publishing, Latif Music/Universal Publishing, Tetra Grammaton/Universal Music Publishing, Melodic Piano Productions, HC 1030 Publishing]

� When I See U
Louis Biancaniello, Waynne Nugent, Erika Nuri, Kevin Risto, Janet Sewel & Sam
Watters, songwriters (Fantasia)
Track from: Fantasia
[J Records/19 Records/S Records; Publishers: Breakthrough Creations/EMI April Music, S.M.Y. Publishing/Sony/ATV Tunes, Break North Music/Sony/ATV Music Publishing, Wayne Writers/Sony/ATV Tunes, J. Sewell Publishing, Golden The Super Kid Music]

Field 6 – R&B
Category 29 – Best R&B Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� Funk This
Chaka Khan
[Burgundy Records]

� Lost & Found
Ledisi
[Verve Forecast]

� Luvanmusiq
Musiq Soulchild
[Atlantic]

� The Real Thing
Jill Scott
[Hidden Beach Recordings]

� Sex, Love & Pain
Tank
[Blackground/Universal Motown Records]

Field 6 – R&B
Category 30 – Best Contemporary R&B Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� Konvicted
Akon
[SRC/Universal Motown]

� Just Like You
Keyshia Cole
[Geffen]

� Fantasia
Fantasia
[J Records/19 Records/S Records]

� East Side Story
Emily King
[J Records]

� Because Of You
Ne-Yo
[Def Jam Recordings]

Field 7 – Rap
Category 31 – Best Rap Solo Performance
(For a solo Rap performance. Singles or Tracks only.)

� The People
Common
Track from: Finding Forever
[Geffen]

� I Get Money
50 Cent
Track from: Curtis
[Shady/Aftermath/Interscope Records]

� Show Me What You Got
Jay-Z
Track from: Kingdom Come
[Roc-A-Fella Records]

� Big Things Poppin’ (Do It)
T.I.
[Grand Hustle/Atlantic]

� Stronger
Kanye West
Track from: Graduation
[Roc-A-Fella Records]

Field 7 – Rap
Category 32 – Best Rap Performance By A Duo Or Group
(For duo, group or collaborative performances of Rap only. Singles or Tracks only.)

� Southside
Common Featuring Kanye West
Track from: Finding Forever
[Geffen]

� Make It Rain
Fat Joe Featuring Lil Wayne
Track from: Me, Myself & I
[Terror Squad Entertainment]

� Party Like A Rockstar
Shop Boyz
Track from: Rockstar Mentality
[OnDeck/Universal Republic Records]

� Int’l Players Anthem (I Choose You)
UGK Featuring OutKast
[Jive]

� Better Than I’ve Ever Been
Kanye West, Nas & KRS-One
[Nike]

Field 7 – Rap
Category 33 – Best Rap/Sung Collaboration
(For a Rap/Sung collaborative performance by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

� I Wanna Love You
Akon Featuring Snoop Dogg
Track from: Konvicted
[SRC/Universal Motown]

� Kiss, Kiss
Chris Brown & T-Pain
[Jive]

� Let It Go
Keyshia Cole Featuring Missy Elliott & Lil’ Kim
Track from: Just Like You
[Geffen]

� Umbrella
Rihanna Featuring Jay-Z
Track from: Good Girl Gone Bad
[Def Jam Recordings]

� Good Life
Kanye West Featuring T-Pain
Track from: Graduation
[Roc-A-Fella]

Field 7 – Rap
Category 34 – Best Rap Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

� Ayo Technology
Nate (Danja) Hills, Curtis Jackson, Timothy Mosley & Justin Timberlake,
songwriters (50 Cent Featuring Justin Timberlake & Timbaland)
Track from: Curtis
[Shady/Aftermath/Interscope Records; Publishers: 50 Cent Music Publishing/Virginia Beach Music/Danjahandz Music/WB Music Corp./Tenman Tunes]

� Big Things Poppin’ (Do It)
Clifford Harris & Byron Thomas, songwriters (T.I.)
[Grand Hustle/Atlantic; Publishers: Crown Club Publishing/Warner Chappell Music, Fresh Is The Word]

� Can’t Tell Me Nothing
A. Davis & Kanye West, songwriters (Kanye West)
Track from: Graduation
[Roc-A-Fella; Publishers: Very Good Beats/Hip Hop Since 1978]

� Crank That (Soulja Boy)
Soulja Boy Tell’Em, songwriter (Soulja Boy Tell’Em)
[Collipark/Interscope Records]

� Good Life
A. Davis, F. Najm & K. West, songwriters (J. Ingram & Q. Jones, songwriters)
(Kanye West Featuring T-Pain)
Track from: Graduation
[Roc-A-Fella; Publishers: Very Good Beats/Hip Hop Since 1978, Warner-Tamerlane Punlishing, Yellow Brick Road Music/Eiseman Music]

Field 7 – Rap
Category 35 – Best Rap Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� Finding Forever
Common
[Geffen]

� Kingdom Come
Jay-Z
[Roc-A-Fella/Def Jam Recordings]

� Hip Hop Is Dead
Nas
[Def Jam/Columbia/The Jones Experience]

� T.I. vs T.I.P.
T.I.
[Grand Hustle/Atlantic]

� Graduation
Kanye West
[Roc-A-Fella Records]

Field 8 – Country
Category 36 – Best Female Country Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

� Simple Love
Alison Krauss
Track from: A Hundred Miles Or More: A Collection
[Rounder]

� Famous In A Small Town
Miranda Lambert
Track from: Crazy Ex-Girlfriend
[Columbia Nashville]

� Nothin’ Better To Do
LeAnn Rimes
[Curb Records]

� Before He Cheats
Carrie Underwood
Track from: Some Hearts
[19 Recordings/Arista Nashville]

� Heaven, Heartache And The Power Of Love
Trisha Yearwood
[Big Machine Records]

Field 8 – Country
Category 37 – Best Male Country Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

� Long Trip Alone
Dierks Bentley
Track from: Long Trip Alone
[Capitol Records Nashville]

� A Woman’s Love
Alan Jackson
Track from: Like Red On A Rose
[Arista Nashville]

� If You’re Reading This
Tim McGraw
Track from: Let It Go
[Curb Records]

� Give It Away
George Strait
Track from: It Just Comes Natural
[MCA Nashville]

� Stupid Boy
Keith Urban
Track from: Love, Pain & The Whole Crazy Thing
[Capitol Records Nashville]

Field 8 – Country
Category 38 – Best Country Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For established duos or groups with vocals. Singles or Tracks only.)

� Proud Of The House We Built
Brooks & Dunn
[Arista Nashville]

� How Long
Eagles
[Eagles Recording Co. II]

� Moments
Emerson Drive
Track from: Countrified
[Midas Records, Inc.]

� Lucky Man
Montgomery Gentry
Track from: Some People Change
[Columbia Nashville]

� Sweet Memories
The Time Jumpers
Track from: Jumpin’ Time
[Crosswind]

Field 8 – Country
Category 39 – Best Country Collaboration With Vocals
(For a collaborative performance, with vocals, by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

� Days Aren’t Long Enough
Steve Earle & Allison Moorer
Track from: Washington Square Serenade
[New West Records]

� Because Of You
Reba McEntire & Kelly Clarkson
[MCA Nashville]

� I Need You
Tim McGraw & Faith Hill
Track from: Let It Go
[Curb Records]

� Lost Highway
Willie Nelson & Ray Price
Track from: Last Of The Breed
[Lost Highway Records]

� Oh Love
Brad Paisley & Carrie Underwood
Track from: 5th Gear
[Arista Nashville]

Field 8 – Country
Category 40 – Best Country Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Singles or Tracks only.)

� Little Monk
Russ Barenberg
Track from: When At Last
[Compass Records]

� Mucky The Duck
The Greencards
Track from: Viridian
[Dualtone Music Group]

� Throttleneck
Brad Paisley
Track from: 5th Gear
[Arista Nashville]

� Rawhide!
Andy Statman
Track from: East Flatbush Blues
[Shefa Records]

� Fidoodlin’
The Time Jumpers
Track from: Jumpin’ Time
[Crosswind]

Field 8 – Country
Category 41 – Best Country Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

� Before He Cheats
Josh Kear & Chris Tompkins, songwriters (Carrie Underwood)
Track from: Some Hearts
[19 Recordings/Arista Nashville; Publishers: That Little House Music, Mighty Underdog Music/Sony/ATV Cross Keys Publishing]

� Give It Away
Bill Anderson, Buddy Cannon & Jamey Johnson, songwriters (George Strait)
Track from: It Just Comes Natural
[MCA Nashville; Publishers: Sony/ATV Tree Publishing/Mr. Bubba Music, Run Slow Music, EMI Blackwood Music]

� I Need You
Tony Lane & David Lee, songwriters (Tim McGraw & Faith Hill)
Track from: Let It Go
[Curb Records; Publishers: Careers-BMG Music Publishing/Nervous Worm Music/Famous Music/Ed And Lucille Songs]

� If You’re Reading This
Tim McGraw, Brad Warren & Brett Warren, songwriters (Tim McGraw)
Track from: Let It Go
[Curb Records; Publishers: Bucky And Clyde Music, Stylesonic Music]

� Long Trip Alone
Brett Beavers, Dierks Bentley & Steve Bogard, songwriters (Dierks Bentley)
Track from: Long Trip Alone
[Capitol Records Nashville; Publishers: Ensign Music/Rancho Papa Music/Home With The Armadillo Music, Big White Tracks]

Field 8 – Country
Category 42 – Best Country Album
(Vocal or Instrumental.)

� Long Trip Alone
Dierks Bentley
[Capitol Records Nashville]

� These Days
Vince Gill
[MCA Nashville]

� Let It Go
Tim McGraw
[Curb Records]

� 5th Gear
Brad Paisley
[Arista Nashville]

� It Just Comes Natural
George Strait
[MCA Nashville]

Field 8 – Country
Category 43 – Best Bluegrass Album
(Vocal or Instrumental.)

� Cherryholmes II Black And White
Cherryholmes
[Skaggs Family Records]

� Lefty’s Old Guitar
J. D. Crowe & The New South
[Rounder]

� The Bluegrass Diaries
Jim Lauderdale
[Yep Roc Records]

� Scenechronized
Seldom Scene
[Sugar Hill]

� Double Banjo Bluegrass Spectacular
Tony Trischka
[Rounder]

Field 9 – New Age
Category 44 – Best New Age Album
(Vocal or Instrumental.)

� Faces Of The Sun
Peter Kater
[Silver Wave Records]

� Sacred Journey Of Ku -Kai, Volume 3
Kitaro
[Domo Records, Inc]

� One Guitar
Ottmar Liebert
[Spiral Subwave Records]

� Southwest
Eric Tingstad
[Cheshire Records]

� Crestone
Paul Winter Consort
[Living Music]

Field 10 – Jazz
Category 45 – Best Contemporary Jazz Album
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

� Party Hats
Will Bernard
[Palmetto Records]

� Downright Upright
Brian Bromberg
[Artistry Music]

� Re-imagination
Eldar
[Masterworks Jazz]

� River: The Joni Letters
Herbie Hancock
[Verve]

� He Had A Hat
Jeff Lorber
[Blue Note]

Field 10 – Jazz
Category 46 – Best Jazz Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� Avant Gershwin
Patti Austin
[Rendezvous Entertainment]

� Red Earth – A Malian Journey
Dee Dee Bridgewater
[DDB/Emarcy]

� Music Maestro Please
Freddy Cole
[HighNote Records]

� Nightmoves
Kurt Elling
[Concord Jazz]

� On The Other Side
Tierney Sutton (Band)
[Telarc Jazz]

Field 10 – Jazz
Category 47 – Best Jazz Instrumental Solo
(For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter’s name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.)

� Levees
Terence Blanchard, soloist
Track from: A Tale Of God’s Will (A Requiem For Katrina)
[Blue Note]

� Anagram
Michael Brecker, soloist
Track from: Pilgrimage
[Heads Up International]

� Both Sides Now
Herbie Hancock, soloist
Track from: River: The Joni Letters
[Verve]

� Lullaby
Hank Jones, soloist
Track from: Kids: Live At Dizzy’s Club Coca-Cola (Joe Lovano and Hank Jones)
[Blue Note]

� 1000 Kilometers
Paul McCandless, soloist
Track from: 1000 Kilometers (Oregon)
[CamJazz]

Field 10 – Jazz
Category 48 – Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

� Pilgrimage
Michael Brecker
[Heads Up International]

� Live At The Village Vanguard
The Bill Charlap Trio
[Blue Note]

� Kids: Live At Dizzy’s Club Coca-Cola
Joe Lovano And Hank Jones
[Blue Note]

� Line By Line
John Patitucci
[Concord Jazz]

� Back East
Joshua Redman
[Nonesuch Records]

Field 10 – Jazz
Category 49 – Best Large Jazz Ensemble Album
(For large jazz ensembles, including big band sounds. Albums must contain 51% or more INSTRUMENTAL tracks.)

� A Tale Of God’s Will (A Requiem For Katrina)
Terence Blanchard
[Blue Note]

� Eternal Licks & Grooves
The Bob Florence Limited Edition
[MAMA Records]

� Hommage
The Bill Holman Band
[Jazzed Media]

� Sky Blue
Maria Schneider Orchestra
[ArtistShare]

� With Love
Charles Tolliver Big Band
[Blue Note]

Field 10 – Jazz
Category 50 – Best Latin Jazz Album
(Vocal or Instrumental.)

� Funk Tango
Paquito D’Rivera Quintet?
[Paquito Records]

� The Magician
Sammy Figueroa And His Latin Jazz Explosion
[Savant Records]

� Borrowed Time
Steve Khan
[Tone Center Records]

� Refugee
Hector Martignon
[Zoho]

� Big Band Urban Folktales
Bobby Sanabria Big Band
[Jazzheads]

Field 11 – Gospel
Category 51 – Best Gospel Performance
(For solo, duo, group as collaborative performances. Singles or tracks with vocal containing Gospel lyrics. All genres of Gospel music are eligible.)

� East To West
Casting Crowns
Track from: The Altar And The Door
[Beach Street Records/Reunion Records]

� Blessed & Highly Favored
The Clark Sisters
Track from: Live – One Last Time
[EMI Gospel]

� Never Gonna Break My Faith
Aretha Franklin & Mary J. Blige (Featuring The Harlem Boys Choir)
Track from: Bobby: Original Motion Picture Soundtrack
[Island Def Jam]

� With Long Life
Israel And New Breed Featuring T-Bone
Track from: A Deeper Level
[Integrity Music]

� He Set My Life To Music
CeCe Winans
Track from: She Was Country When Country Wasn’t Cool – A Tribute To Barbara Mandrell
[BNA Records]

Field 11 – Gospel
Category 52 – Best Gospel Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

� Blessed & Highly Favored
Karen Clark-Sheard, songwriter (The Clark Sisters)
Track from: Live – One Last Time
[EMI Gospel; Publisher: K. Sheard’s Melody]

� East To West
Mark Hall & Bernie Herms, songwriters (Casting Crowns)
Track from: The Altar And The Door
[Beach Street Records/Reunion Records; Publishers: Club Zoo Music, Sparrow Song, Swecs Music, Banahama Tunes/Word Music]

� Encourage Yourself
Donald Lawrence, songwriter (Donald Lawrence & The Tri-City Singers)
Track from: The Grand Finale: Encourage Yourself
[EMI Gospel; Publishers: QW Songs/Zomba Publishing]

� Made To Love
Cary Barlowe, Toby McKeehan, Jamie Moore & Aaron Rice, songwriters (TobyMac)
Track from: Portable Sounds
[ForeFront Records; Publishers: Achtober Songs/Emack Music/Lowe Bar Music/Jammu Music/Rizzle Music]

� Praise On The Inside
James L. Moss, songwriter (J. Moss)
[Gospo Centric; Publisher: Millenni-era Music]

Field 11 – Gospel
Category 53 – Best Rock Or Rap Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� Before The Daylight’s Shot
Ashley Cleveland
[204 Records]

� HIStory: Our Place In His Story
The Cross Movement
[Cross Movement Records]

� Open Book
Da’ T.R.U.T.H.
[Cross Movement Records]

� The Reckoning
Pillar
[Flicker Records]

� Comatose
Skillet
[Atlantic/Lava/Ardent/INO]

Field 11 – Gospel
Category 54 – Best Pop/Contemporary Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� The Altar And The Door
Casting Crowns
[Beach Street Records/Reunion Records]

� A Deeper Level
Israel And New Breed
[Integrity Music]

� True Beauty
Mandisa
[Sparrow Records]

� Stand
Michael W. Smith
[Reunion Records]

� Portable Sounds
TobyMac
[ForeFront Records]

Field 11 – Gospel
Category 55 – Best Southern, Country, Or Bluegrass Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� Amazing Grace
Bill & Gloria Gaither And The Homecoming Friends
[Gaither Music Group]

� Journey Of Joy
Karen Peck And New River
[Daywind Records]

� Everybody’s Brother
Billy Joe Shaver
[Compadre Records]

� Salt Of The Earth
Ricky Skaggs & The Whites
[Skaggs Family Records]

� Tell Someone
Kenny & Amanda Smith Band
[Rebel Records]

� I’ll Fly Away: Country Hymns & Songs Of Faith
Various Artists
Ed Cash, producer
[Sparrow Records]

Field 11 – Gospel
Category 56 – Best Traditional Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� Live – One Last Time
The Clark Sisters
[EMI Gospel]

� The Grand Finale’: Encourage Yourself
Donald Lawrence & The Tri-City Singers
[EMI Gospel]

� Life Changing
Smokie Norful
[EMI Gospel]

� Thirsty
Marvin Sapp
[Verity]

� Cherch
Bebe Winans
[Koch Records]

Field 11 – Gospel
Category 57 – Best Contemporary R&B Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

� Grateful
Coko
[Light Records]

� Free To Worship
Fred Hammond
[Verity]

� V2�
J. Moss
[Gospo Centric/Zomba Gospel]

� T57
Trin-I-Tee 5:7
[Spirit Rising Music/Music World Entertainment]

� Alone But Not Alone
Marvin Winans
[Pure Springs Gospel]

Field 12 – Latin
Category 58 – Best Latin Pop Album
(Vocal or Instrumental.)

� Papito
Miguel Bos� & Varios Artistas
[Warner Music Latina]

� 12 Segundos De Oscuridad
Jorge Drexler
[Warner Music Latina]

� Navidades Luis Miguel
Luis Miguel
[Warner Music Latina]

� Dicen Que El Tiempo
Jennifer Pe�a
[Univision Records]

� El Tren De Los Momentos
Alejandro Sanz
[Warner Music Latina]

Field 12 – Latin
Category 59 – Best Latin Rock Or Alternative Album
(Vocal or Instrumental.)

� No Hay Espacio
Black:Guayaba
[Machete Music]

� Adelantando
Jarabe De Palo
[Warner Music Latina]

� Amantes Sunt Amentes
Panda
[Warner Music Latina]

� Kamikaze
Rabanes
[Universal Music Latino]

� Memo Rex Commander Y El Coraz�n At�mico De La Via L�ctea
Zo�
[Noiselab/EMI Mexico]

Field 12 – Latin
Category 60 – Best Latin Urban Album
(Vocal or Instrumental.)

� E.S.L.
Akwid
[Univision Records]

� El Abayarde Contra-Ataca
Tego Calder�n
[Warner Music Latina]

� Residente O Visitante
Calle 13
[Norte]

� El Cartel: The Big Boss
Daddy Yankee
[El Cartel/Interscope Records]

� Vacaneria!
Fulanito
[Cutting Records Inc.]

Field 12 – Latin
Category 61 – Best Tropical Latin Album
(Vocal or Instrumental.)

� Greetings From Havana
Cubanismo
[AIM Trading Group P/L]

� En Primera Plana
Issac Delgado
[La Calle Records]

� Arroz Con Habichuela
El Gran Combo De Puerto Rico
[Norte/Discos 605]

� La Llave De Mi Coraz�n
Juan Luis Guerra
[EMI Televisa]

� United We Swing
Spanish Harlem Orchestra
[Six Degrees]

Field 12 – Latin
Category 62 – Best Mexican/Mexican-American Album
(Vocal or Instrumental.)

� 100% Mexicano
Pepe Aguilar
[EMI Televisa]

� El Indomable
Cristian Castro
[Universal Music Latino]

� Para Siempre
Vicente Fern�ndez
[Norte/SonyBMG]

� Puro Dolor
Paquita La Del Barrio
[Balboa Records, Co./Discos Musart]

� Esta Tierra Es Tuya (This Land Is Your Land)
Sones De M�xico Ensemble
[Sones de Mexico Ensemble, Inc.]

Field 12 – Latin
Category 63 – Best Tejano Album
(Vocal or Instrumental.)

� Ram Herrera And The Outlaw Band 2007
Ram Herrera And The Outlaw Band
[Tejas Records]

� Before The Next Teardrop Falls
Little Joe & La Familia
[TDI Records]

� Corazon De Oro
David Marez
[Baby Dude Records]

� 35th Anniversary
Ruben Ramos
[Revolution Records]

� Vagar Libremente
Sunny Sauceda
[Tejas Records]

Field 12 – Latin
Category 64 – Best Norte�o Album
(Vocal or Instrumental.)

� El Amor Que Nunca Fue
Conjunto Primavera
[Fonovisa Records]

� Crossroads
Intocable
[EMI Televisa]

� Ven Y Dime
Los Rieleros Del Norte
[Fonovisa Records]

� Detalles Y Emociones
Los Tigres Del Norte
[Fonovisa Records]

� Gracias Por Tu Amor
Pesado
[Warner Music Latina]

Field 12 – Latin
Category 65 – Best Banda Album
(Vocal or Instrumental.)

� Te Va A Gustar
El Chapo
[Disa]

� Los Mejores Corridos
El Potro De Sinaloa
[Machete Music]

� Lobo Domesticado
Valentin Elizalde
[Universal Music Latino]

� Conquistando Corazones
K-PAZ De La Sierra
[Disa]

� Entre Copas Y Botellas
Lupillo Rivera
[Venemusic]

Field 13 – Blues
Category 66 – Best Traditional Blues Album
(Vocal or Instrumental.)

� Pinetop Perkins On The 88’s – Live In Chicago
Pinetop Perkins
[Sagebrush Productions/Vizztone Label Group]

� Live…And In Concert From San Francisco
Otis Rush
[Blues Express, Inc.]

� 10 Days Out: Blues From The Backroads
Kenny Wayne Shepherd Featuring Various Artists
[Reprise Records]

� Old School
Koko Taylor
[Alligator Records]

� Last Of The Great Mississippi Delta Bluesmen: Live In Dallas
Henry James Townsend, Joe Willie “Pinetop” Perkins, Robert Lockwood, Jr. & David
“Honeyboy” Edwards
[The Blue Shoe Project]

Field 13 – Blues
Category 67 – Best Contemporary Blues Album
(Vocal or Instrumental.)

� Into The Blues
Joan Armatrading
[429 Records]

� Is It News
Doyle Bramhall
[Yep Roc Records]

� The Road To Escondido
JJ Cale & Eric Clapton
[Reprise Records/Warner Music Group]

� Truth
Robben Ford
[Concord Records]

� The Scene Of The Crime
Bettye LaVette
[Anti]

Field 14 – Folk
Category 68 – Best Traditional Folk Album
(Vocal or Instrumental.)

� Try Me One More Time
David Bromberg
[Appleseed Recordings]

� Let Us Now Praise Sleepy John
Peter Case
[Yep Roc Records]

� Banjo Talkin’
Cathy Fink
[Rounder]

� Dirt Farmer
Levon Helm
[Dirt Farmer Music/Vanguard Records]

� Charlie Louvin
Charlie Louvin
[Tompkins Square]

Field 14 – Folk
Category 69 – Best Contemporary Folk/Americana Album
(Vocal or Instrumental.)

� The Calling
Mary Chapin Carpenter
[Zoe Records]

� My Name Is Buddy
Ry Cooder
[Nonesuch Records Inc./Warner Music Group]

� Washington Square Serenade
Steve Earle
[New West Records]

� Children Running Through
Patty Griffin
[ATO Records]

� Orphans
Tom Waits
[Anti]

Field 14 – Folk
Category 70 – Best Native American Music Album
(Vocal or Instrumental.)

� Oklahoma Style
Walter Ahhaitty & Friends
[SOAR]

� Watch This Dancer!
Black Lodge
[Canyon Records]

� The Ballad Of Old Times
Davis Mitchell
[SOAR]

� Reconnections
R. Carlos Nakai, Cliff Sarde, William Eaton & Randy Wood
[Canyon Records]

� Totemic Flute Chants
Johnny Whitehorse
[Silver Wave Records]

Field 14 – Folk
Category 71 – Best Hawaiian Music Album
(Vocal or Instrumental.)

� Ka Hikina O Ka Hau (The Coming Of The Snow)
Keola Beamer
[Dancing Cat Productions]

� Hawaiiana
Tia Carrere
[Daniel Ho Creations]

� He’eia
Cyril Pahinui
[Dancing Cat Productions]

� Hawaiian Blossom
Raiatea
[Raiatea Helm Records]

� Treasures Of Hawaiian Slack Key Guitar
Various Artists
Daniel Ho, George Kahumoku, Jr., Paul Konwiser & Wayne Wong, producers
[Daniel Ho Creations]

Field 14 – Folk
Category 72 – Best Zydeco Or Cajun Music Album
(Vocal or Instrumental.)

� Le Cowboy Creole
Geno Delafose & French Rockin’ Boogie
[Times Square Records]

� King Cake
Lisa Haley
[Blue Fiddle Records]

� Live: � La Blue Moon
Lost Bayou Ramblers
[Swallow Records]

� Blues De Musicien
Pine Leaf Boys
[Arhoolie Records]

� Racines
Racines
[Swallow Records]

� The La Louisianne Sessions
Roddie Romero And The Hub City All-Stars
[Octavia Records]

� Live! Worldwide
Terrance Simien & The Zydeco Experience
[AIM Trading Group P/L]

Field 15 – Reggae
Category 73 – Best Reggae Album
(Vocal or Instrumental.)

� The Burning Spear Experience
Burning Spear
[Burning Music Production]

� Mind Control
Stephen Marley
[Tuff Gong/Ghetto Youths/Universal Republic]

� The End Of An American Dream
Lee “Scratch” Perry
[Megawave]

� Anniversary
Sly & Robbie And The Taxi Gang
[Taxi Records]

� Light Your Light
Toots & The Maytals
[Fantasy]

Field 16 – World Music
Category 74 – Best Traditional World Music Album
(Vocal or Instrumental.)

� When The Soul Is Settled: Music Of Iraq
Rahim Al Haj With Souhail Kaspar
[Smithsonian Folkways Recordings]

� From Mali To America
Cheick Hamala Diabate & Bob Carlin
[5-String Productions]

� Live At Couleur Caf�
Konono N�1
[Crammed Discs/Rykodisc]

� African Spirit
Soweto Gospel Choir
[Shanachie Entertainment]

� Singing For Life: Songs Of Hope, Healing, And HIV/AIDS In Uganda
Various Artists
Gregory Barz, producer
[Smithsonian Folkways Recordings]

Field 16 – World Music
Category 75 – Best Contemporary World Music Album
(Vocal or Instrumental.)

� C�u
C�u
[Six Degrees Records/Urban Jungle Records/Starbucks Entertainment]

� Gil Luminoso
Gilberto Gil
[DRG Brazil]

� Momento
Bebel Gilberto
[Ziriguiboom/Crammed Discs/Six Degrees]

� Djin Djin
Angelique Kidjo
[Razor & Tie Direct/Starbucks Entertainment]

� An Ancient Muse
Loreena McKennitt
[Verve Records/Universal Music Group]

Field 17 – Polka
Category 76 – Best Polka Album
(Vocal or Instrumental.)

� Polka’s Revenge
Brave Combo
[DenTone]

� Bulletproof Polkas
John Gora & Gorale
[Sunshine Diversified Ent.]

� Polka Freak Out
Bubba Hernandez & Alex Meixner
[Moon Zero Bird Records]

� Dueling Polkas
Walter Ostanek And His Band & Brian Sklar And The Western Senators
[Sunshine (Polkamania)]

� Come Share The Wine
Jimmy Sturr And His Orchestra
[Rounder]

Field 18 – Children’s
Category 77 – Best Musical Album For Children
(For albums consisting of predominantly music or song vs. spoken word.)

� Chickens
Buck Howdy With BB
[Prairie Dog Entertainment]

� Experience…101
Sweet Honey In The Rock
[Appleseed]

� A Green And Red Christmas
The Muppets
Ted Kryczko & Ed Mitchel, producers
[Walt Disney Records]

� I Wanna Play
Bill Harley
[Round River Records]

� My Green Kite
Peter Himmelman
[Rounder]

� The Velveteen Rabbit – Love Can Make You Real
Various Artists
Don Sebesky & Janina Serden, producers
[Brown Barn Records]

Field 18 – Children’s
Category 78 – Best Spoken Word Album For Children
(For albums consisting of predominantly spoken word vs. music or song.)

� Harry Potter And The Deathly Hallows
Jim Dale
[Listening Library]

� Making The Heart Whole Again: Stories For A Wounded World
Milbre Burch
[Kind Crone Productions]

� The One And Only Shrek
Meryl Streep & Stanley Tucci
[Audio Renaissance]

� Who’s Got Game? The Ant Or The Grasshopper? The Lion Or The Mouse? Poppy Or The Snake?
Toni Morrison
[Simon & Schuster Audio]

� Wickety Whack – Brer Rabbit Is Back
Diane Ferlatte
[Diane Ferlatte]

Field 19 – Spoken Word
Category 79 – Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Story Telling)

� The Audacity Of Hope: Thoughts On Reclaiming The American Dream
Barack Obama
[Random House Audio]

� Celebrations
Maya Angelou
[Random House Audio]

� Giving: How Each Of Us Can Change The World
Bill Clinton
[Random House Audio]

� Sunday Mornings In Plains: Bringing Peace To A Changing World
Jimmy Carter
[Simon & Schuster Audio]

� Things I Overheard While Talking To Myself
Alan Alda
[Random House Audio]

Field 20 – Comedy
Category 80 – Best Comedy Album
(For comedy recordings, spoken or musical)

� America’s Mexican
George Lopez
[Comedy Central Records]

� Dirty Girl
Lisa Lampanelli
[Warner Bros.]

� The Distant Future
Flight Of The Conchords
[Sub Pop]

� I Still Have A Pony.
Steven Wright
[Comedy Central Records]

� Songs Pointed & Pointless
Harry Shearer
[Courgette Records]

Field 21 – Musical Show
Category 81 – Best Musical Show Album
(Award to the Album Producer(s), and to the Lyricist(s) & Composer(s) of 51% or more of a new score. (Artist, Lyricist & Composer names appear in parentheses.))

� A Chorus Line
David Caddick, producer (Marvin Hamlisch, composer; Edward Kleban, lyricist)
(2006 New Cast Recording With Various Artists)
[Masterworks Broadway]

� Company
Tommy Krasker, producer (Stephen Sondheim, composer/lyricist) (2006 Cast
Recording With Ra�l Esparza & Others)
[Nonesuch Records/PS Classics]

� Grey Gardens
Steven Epstein, producer (Scott Frankel, composer; Michael Korie, lyricist)
(Original Broadway Cast With Christine Ebersole, Mary Louise Wilson & Others)
[PS Classics]

� Spring Awakening
Duncan Sheik, producer; Duncan Sheik, composer; Steven Sater, lyricist (Original
Broadway Cast With Jonathan Groff, Lea Michele & Others)
[Decca Broadway]

� West Side Story
Nick Patrick, producer (Leonard Bernstein, composer; Stephen Sondheim, lyricist)
(Vittorio Grigolo, Hayley Westenra, Connie Fisher & Others)
[Decca Broadway]

Field 22 – Film/TV/Visual Media
Category 82 – Best Compilation Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(Award to the Artist(s) and/or Producer(s) of a majority of the tracks on the album, or to the individual(s) actively responsible for the concept and musical direction and for the selection of artists, songs and producers, as applicable.)

� Across The Universe
Various Artists
[Interscope Records]

� Dreamgirls
Various Artists
[Music World Music/Sony Urban Music/Columbia/Sony Music Soundtrax]

� Hairspray
Various Artists
[New Line Records]

� Love
(The Beatles)
[Apple Records/Capitol Records]

� Once
Glen Hansard & Marketa Irglova
[Canvasback/Columbia/Sony Music Soundtrax]

Field 22 – Film/TV/Visual Media
Category 83 – Best Score Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series or other visual media.)

� Babel
Gustavo Santaolalla, composer
[Concord Records]

� Blood Diamond
James Newton Howard, composer
[Varese Sarabande]

� The Departed
Howard Shore, composer
[New Line Records]

� Happy Feet
John Powell, composer
[Warner Sunset/Atlantic]

� Pan’s Labyrinth
Javier Navarrete, composer
[Milan Records]

� Ratatouille
Michael Giacchino, composer
[Walt Disney Records]

Field 22 – Film/TV/Visual Media
Category 84 – Best Song Written For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

� Falling Slowly (From Once)
Glen Hansard & Marketa Irglova, songwriters (Glen Hansard & Marketa Irglova)
Track from: Once
[Canvasback/Columbia/Sony Music Soundtrax; Publisher: Copyright Control]

� Guaranteed (From Into The Wild)
Eddie Vedder, songwriter (Eddie Vedder)
Track from: Into The Wild
[J Records; Publisher: Monkey Wrench]

� Love You I Do (From Dreamgirls)
Siedah Garrett & Henry Krieger, songwriters (Jennifer Hudson)
Track from: Dreamgirls
[Music World Music/Sony Urban Music/Columbia/Sony Music Soundtrax; Publishers: Miroku Music/Williamson Music/Black Chick Music Publishing, SKG Songs]

� The Song Of The Heart (From Happy Feet)
Prince Rogers Nelson, songwriter (Prince)
Track from: Happy Feet
[Warner Sunset/Atlantic; Publishers: Controversy Music/Universal Music Corp.]

� You Know My Name (From Casino Royale)
David Arnold & Chris Cornell, songwriters (Chris Cornell)
Track from: Carry On
[Suretone/Interscope Records; Publishers: Disappearing One/EMI April Music/UA Music/New Columbia Pictures Music, Thrust/Magnum Music/Bucks Music/United Lion Music/Colpix Music]

Field 23 – Composing/Arranging
Category 85 – Best Instrumental Composition
(A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.)

� Ash Wednesday
Harry Connick, Jr., composer (Harry Connick, Jr.)
Track from: Chanson Du Vieux Carr�
[Marsalis Music/Rounder]

� Cerulean Skies
Maria Schneider, composer (Maria Schneider Orchestra)
Track from: Sky Blue
[ArtistShare]

� Deep Six
Mark Walker, composer (Oregon)
Track from: 1000 Kilometers
[CamJazz]

� I Knew Her (From Notes On A Scandal)
Philip Glass, composer (Philip Glass)
Track from: Notes On A Scandal – Soundtrack
[Rounder/Fox Music]

� Spectacle
B�la Fleck, composer (Chick Corea & B�la Fleck)
Track from: The Enchantment
[Concord Records]

Field 23 – Composing/Arranging
Category 86 – Best Instrumental Arrangement
(An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

� Ash Wednesday
Harry Connick, Jr., arranger (Harry Connick, Jr.)
Track from: Chanson Du Vieux Carr�
[Marsalis Music/Rounder]

� Besame Mucho
Steve Wiest, arranger (Maynard Ferguson)
Track from: The One And Only Maynard Ferguson
[Maynard Ferguson Trust]

� Black Is The Color Of My True Love’s Hair
Frank Macchia, arranger (Frank Macchia & The Prague Orchestra)
Track from: Emotions
[Cacophony]

� In A Silent Way
Vince Mendoza, arranger (Joe Zawinul)
Track from: Brown Street
[Heads Up International]

� Yo Tannenbaum (From Bah, Humduck! A Looney Tunes Christmas)
Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
Track from: Bah, Humduck! A Looney Tunes Christmas – Soundtrack
[Immergent]

Field 23 – Composing/Arranging
Category 87 – Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
(An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

� Cry Me A River
Jorge Calandrelli, arranger (Ella Fitzgerald & Jorge Calandrelli)
Track from: Love Letters From Ella
[Concord Jazz/Starbucks Entertainment]

� I’m Gonna Live Till I Die
John Clayton, arranger (Queen Latifah)
Track from: Trav’lin’ Light
[Verve]

� In The Wee Small Hours Of The Morning
Jay Ashby, Darmon Meader & Kim Nazarian, arrangers (New York Voices)
Track from: A Day Like This
[MCG Jazz]

� Overture/Gershwin Medley
Michael Abene, arranger (Patti Austin)
Track from: Avant Gershwin
[Rendezvous Entertainment]

� Smile
Pete McGuinness, arranger (The Pete McGuinness Jazz Orchestra)
Track from: First Flight
[Summit Records]

Field 24 – Package
Category 88 – Best Recording Package

� Cassadaga
Zack Nipper, art director (Bright Eyes)
[Saddle Creek]

� The Dio Years
Masaki Koike, art director (Black Sabbath)
[Rhino]

� Friend & Foe
Craig Thompson, art director (Menomena)
[Barsuk Records]

� Secrets Keep You Sick
Don Clark, art director (The Fold)
[Tooth & Nail Records]

� White Horse
Qing-Yang Xiao, art director (GTS)
[Ring Of Fire Music/Major Music]

Field 24 – Package
Category 89 – Best Boxed Or Special Limited Edition Package

� The Black Parade – Special Edition
Matt Taylor, Ellen Wakayama & Gerard Way, art directors (My Chemical Romance)
[Reprise Records]

� A Fever You Can’t Sweat Out – Limited Edition Collectible Deluxe Box
Alex Kirzhner, art director (Panic! At The Disco)
[DeCayDance/Fueled By Ramen]

� Icky Thump – Limited Edition USB Flash Drive
Stan Chow, art director (The White Stripes)
[Third Man/Warner Bros.]

� Venus Doom
Matt Taylor & Valo, art directors (Him)
[Sire]

� What It Is!: Funky Soul And Rare Grooves (1967-1977)
Masaki Koike, art director (Various Artists)
[Rhino]

Field 25 – Album Notes
Category 90 – Best Album Notes

� Actionable Offenses: Indecent Phonograph Recordings From The 1890s
Patrick Feaster & David Giovannoni, album notes writers (Various Artists)
[Archeophone Records]

� Classic Chu Berry Columbia And Victor Sessions
Loren Schoenberg, album notes writer (Chu Berry)
[Mosaic Records]

� John Work, III: Recording Black Culture
Bruce Nemerov, album notes writer (Various Artists)
[Spring Fed Records]

� Off The Record: The Complete 1923 Jazz Band Recordings
David Sager, album notes writer (King Oliver’s Creole Jazz Band)
[Off The Record]

� Ricky Jay Plays Poker
Ricky Jay, album notes writer (Various Artists)
[Octone/Legacy Recordings]

Field 26 – Historical
Category 91 – Best Historical Album

� Actionable Offenses: Indecent Phonograph Recordings From The 1890s
David Giovannoni, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers;
Richard Martin, mastering engineer (Various Artists)
[Archeophone Records]

� Forever Changing: The Golden Age Of Elektra Records 1963-1973 (Deluxe Edition)
Stuart Batsford, Mick Houghton & Phil Smee, compilation producers; Dan Hersch &
Bill Inglot, mastering engineers (Various Artists)
[Rhino]

� The Live Wire – Woody Guthrie In Performance 1949
Nora Guthrie & Jorge Ar�valo Mateus, compilation producers; Jamie Howarth, Steve
Rosenthal, Warren Russell-Smith & Dr. Kevin Short, mastering engineers (Woody
Guthrie)
[Woody Guthrie Publications]

� Love Is The Song We Sing: San Francisco Nuggets 1965-1970
Alec Palao, compilation producer; Dan Hersch, Bill Inglot & Dave Schultz,
mastering engineers (Various Artists)
[Rhino]

� People Take Warning! Murder Ballads & Disaster Songs 1913-1938
Christopher King & Henry “Hank” Sapoznik, compilation producers; Christopher
King & Robert Vosgien, mastering engineers (Various Artists)
[Tompkins Square]

Field 27 – Production, Non-Classical
Category 92 – Best Engineered Album, Non-Classical
(An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.))

� Beauty & Crime
Tchad Blake, Cameron Craig, Emery Dobyns & Jimmy Hogarth, engineers (Suzanne Vega)
[Blue Note]

� Destination Moon
Dave O’Donnell & Elliot Scheiner, engineers (Deborah Cox)
[Decca Records]

� Don’t Mess With The Dragon
Robert Carranza, Serban Ghenea, John Hanes & KC Porter, engineers (Ozomatli)
[Concord Records]

� Floratone
Tucker Martine, engineer (Floratone)
[Blue Note]

� II
Jason Lehning, engineer (Viktor Krauss)
[Back Porch Records]

Field 27 – Production, Non-Classical
Category 93 – Producer Of The Year, Non-Classical
(A Producer’s Award. (Artists names appear in parentheses.))

� Howard Benson
� Daughtry (Daughtry) (A)
� Devils & Angels (M�l�e) (A)
� Direction (The Starting Line) (A)
� Five Score And Seven Years Ago (Relient K) (A)
� Stay Inside (Sound The Alarm) (A)

� Joe Chiccarelli
� Mercy (Burden Brothers) (A)
� The Narcotic Story (Oxbow) (A)
� Nightmoves (Kurt Elling) (A)
� Wincing The Night Away (The Shins) (A)

� Mike Elizondo
� It Won’t Be Soon Before Long (Maroon 5) (A)
� Under The Blacklight (Rilo Kiley) (A)

� Mark Ronson
� Back To Black (Amy Winehouse) (T)
� Littlest Things (Lily Allen) (T)
� Rehab (Amy Winehouse) (T)
� Version (Mark Ronson) (A)
� You Know I’m No Good (Amy Winehouse) (T)

� Timbaland
� Come Around (M.I.A. Featuring Timbaland) (T)
� Give It To Me (Timbaland Featuring Nelly Furtado & Justin Timberlake) (T)
� Make Me Better (Fabolous Featuring Ne-Yo) (S)
� Timbaland Presents: Shock Value (Timbaland) (A)
� The Way I Are (Timbaland Featuring Keri Hilson & D.O.E.) (S)

Field 27 – Production, Non-Classical
Category 94 – Best Remixed Recording, Non-Classical
(A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.)

� Angelicus (Andy Moor Full Length Mix)
Andy Moor, remixer (Delerium Featuring Isabel Bayrakdarian)
Track from: Nuages Du Monde
[Nettwerk Records]

� Bring The Noise (Benny Benassi Sfaction Remix)
Benny Benassi, remixer (Public Enemy)
Track from: Bring The Noise/Give It Up EP
[Ultra Records]

� Like A Child (Carl Craig Remix)
Carl Craig, remixer (Junior Boys)
Track from: The Dead Horse E.P.
[Domino Recording Company Ltd.]

� Proper Education (Club Mix – Radio Edit)
Eric Prydz, remixer (Eric Prydz Vs. Pink Floyd)
[Ultra Records]

� Sorry (Dirty South Mix)
Dirty South, remixer (Kaskade)
[Ultra Records]

Field 28 – Surround Sound
Category 95 – Best Surround Sound Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

� At War With The Mystics 5.1
The Flaming Lips & Dave Fridmann, surround mix engineers; The Flaming Lips &
Dave Fridmann, surround mastering engineers; The Flaming Lips & Dave Fridmann,
surround producers (The Flaming Lips)
[Warner Bros.]

� Fear Of A Blank Planet
Steven Wilson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer;
Porcupine Tree, surround producers (Porcupine Tree)
[Atlantic Records]

� Grechaninov: Passion Week
John Newton, surround mix engineer; Jonathan Cooper, surround mastering
engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Charles Bruffy, Kansas City
Chorale & Phoenix Bach Choir)
[Chandos Records]

� Love
Paul Hicks, surround mix engineer; Tim Young, surround mastering engineer;
George Martin & Giles Martin, surround producers (The Beatles)
[Apple/Capitol Records]

� Vaughan Williams: Symphony No. 5; Fantasia On A Theme By Thomas Tallis; Serenade To Music
Michael Bishop, surround mix engineer; Michael Bishop, surround mastering
engineer; Elaine Martone, surround producer (Robert Spano & Atlanta Symphony
Orchestra & Chamber Chorus)
[Telarc]

Field 29 – Production, Classical
Category 96 – Best Engineered Album, Classical
(An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.))

� Garden Of Dreams
Keith O. Johnson, engineer (Jerry Junkin & Dallas Wind Symphony)
[Reference Recordings]

� Grechaninov: Passion Week
John Newton, engineer (Charles Bruffy, Phoenix Bach Choir & Kansas City Chorale)
[Chandos]

� Nielsen: Clarinet & Flute Concertos
Arne Akselberg & Tobias Lehmann, engineers (Sabine Meyer, Emmanuel Pahud & Simon
Rattle)
[EMI Classics]

� Spirit Of The Season
Bruce Leek, Fred Vogler & Trent Walker, engineers (Craig Jessop, Mack Wilberg &
Mormon Tabernacle Choir)
[Mormon Tabernacle Choir]

� Strauss: Don Juan, Death And Transfiguration
Lawrence Rock, engineer (Lorin Maazel & New York Philharmonic)
[Deutsche Grammophon]

Field 29 – Production, Classical
Category 97 – Producer Of The Year, Classical
(A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.))

� Blanton Alspaugh
� Eternal Rest: M�ntyj�rvi, Ticheli, Martin, Clausen (Charles Bruffy, Phoenix
Bach Choir & Kansas City Chorale)
� Grechaninov: Passion Week (Charles Bruffy, Phoenix Bach Choir & Kansas City
Chorale)
� The Harrington String Quartet: Daniel McCarthy (The Harrington String Quartet)
� Hartke: The Greater Good (Stewart Robertson & Glimmerglass Opera Orchestra)
� Rider On The Plains: Cello Concertos By Virgil Thomson And Charles Fussell
(Emmanuel Feldman)

� John Fraser
� Chopin: Piano Sonata No. 2, Scherzos (Simon Trpceski)
� Great Handel (Ian Bostridge)
� Kate Royal (Kate Royal)
� Krommer/Spohr: Clarinet Concertos (Julian Bliss, Sabine Meyer & Kenneth
Sillito)
� Schubert: Piano Sonata D958, Lieder, Fragments (Leif Ove Andsnes & Ian
Bostridge)

� Marina A. Ledin, Victor Ledin
� Balakirev And Russian Folksong (Joseph Banowetz)
� Louisiana – A Pianist’s Journey (Kenneth Boulton)
� Piano Impromptus (Jungran Kim Khwarg)
� 20th Century Piano Sonatas (Allison Brewster Franzetti)

� Judith Sherman
� American Virtuosa: Tribute To Maud Powell (Rachel Barton Pine & Matthew Hagle)
� From Barrelhouse To Broadway: The Musical Odyssey Of Joe Jordan (Rick Benjamin
& The Paragon Ragtime Orchestra)
� G�recki: String Quartet No. 3 ‘…Songs Are Sung’ (Kronos Quartet)
� Strange Imaginary Animals (Eighth Blackbird)
� Tchaikovsky: Three String Quartets, Souvenir De Florence (Ying Quartet)

� Robina G. Young
� As Steals The Morn…Handel Arias & Scenes For Tenor (Mark Padmore, Andrew
Manze & The English Concert)
� Bach, CPE: Symphonies 1-4, Cello Concerto (Andrew Manze & The English Concert)
� Brahms: Variations (Olga Kern)
� Music For Compline (Stile Antico)
� Stockhausen: Stimmung (Paul Hillier & Theatre Of Voices)

Field 30 – Classical
Category 98 – Best Classical Album
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) if other than the Artist.)

� Cherubini: Missa Solemnis In E
Riccardo Muti, conductor; Wilhelm Meister, producer (Ildar Abdrazakov, Herbert
Lippert, Marianna Pizzolato & Ruth Ziesak; Symphonieorchester Des Bayerischen
Rundfunks)
[EMI Classics]

� Grechaninov: Passion Week
Charles Bruffy, conductor; Blanton Alspaugh, producer (Kansas City Chorale &
Phoenix Bach Choir)
[Chandos]

� Homage: The Age Of The Diva
Ren�e Fleming; David Frost, producer (Valery Gergiev; Orchestra Of The Mariinsky
Theatre)
[Decca Records]

� Lorraine Hunt Lieberson Sings Peter Lieberson: Neruda Songs
Lorraine Hunt Lieberson; Dirk Sobotka, producer (James Levine; Boston Symphony
Orchestra)
[Nonesuch Records]

� Tower: Made In America
Leonard Slatkin, conductor; Tim Handley, producer (Nashville Symphony)
[Naxos]

Field 30 – Classical
Category 99 – Best Orchestral Performance
(Award to the Conductor and to the Orchestra.)

� Beethoven: Symphony No. 9
Osmo V�nsk�, conductor (Minnesota Orchestra)
[BIS Records]

� Shostakovich: The Golden Age
Jos� Serebrier, conductor (Royal Scottish National Orchestra)
[Naxos]

� Stravinsky: Le Sacre Du Printemps
Esa-Pekka Salonen, conductor (Los Angeles Philharmonic)
[Deutsche Grammophon]

� Tower: Made In America
Leonard Slatkin, conductor (Nashville Symphony)
[Naxos]

� Vaughan Williams: Symphony No. 5, Fantasia On A Theme By Thomas Tallis, Serenade To Music
Robert Spano, conductor (Atlanta Symphony Orchestra)
[Telarc]

Field 30 – Classical
Category 100 – Best Opera Recording
(Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.)

� Alb�niz: Pepita Jim�nez
Jos� De Eusebio, conductor; Enrique Baquerizo, Carlos Chausson, Pl�cido Domingo,
Jane Henschel & Carol Vaness; Michael Haas, producer (Orquesta Y Coro De La
Comunidad De Madrid)
[Deutsche Grammophon]

� Donizetti: Dom S�bastien, Roi De Portugal
Mark Elder, conductor; Carmelo Corrado Caruso, Giuseppe Filianoti, Vesselina
Kasarova, Simon Keenlyside & Alastair Miles; Patric Schmid, producer (The Royal
Opera Chorus; The Orchestra Of The Royal Opera House, Covent Garden)
[Opera Rara]

� Humperdinck: Hansel & Gretel
Sir Charles Mackerras, conductor; Rebecca Evans, Jane Henschel & Jennifer
Larmore; Brian Couzens, producer (Sarah Coppen, Diana Montague & Sarah Tynan;
New London Children’s Choir; Philharmonia Orchestra)
[Chandos Opera In English]

� Lully: Th�s�e
Paul O�Dette & Stephen Stubbs, conductors; Howard Crook, Ellen Hargis, Laura
Pudwell & Harry Van Der Kamp; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early
Music Festival Chorus; Boston Early Music Festival Orchestra)
[CPO]

� Verdi: La Traviata
Zubin Mehta, conductor; Piotr Beczala, Paolo Gavanelli & Anja Harteros; Andreas
Caemmerer & Felix Gargerle, producers (Choir Of The Bavarian State Opera;
Bavarian State Orchestra)
[Farao Classics]

Field 30 – Classical
Category 101 – Best Choral Performance
(Award to the Choral Conductor, and to the Orchestra Conductor if an Orchestra is on the recording, and to the Choral Director or Chorus Master if applicable.)

� Brahms: Ein Deutsches Requiem
Simon Rattle, conductor; Simon Halsey, chorus master (Thomas Quasthoff &
Dorothea R�schmann; Rundfunkchor Berlin; Berliner Philharmoniker)
[EMI Classics]

� Cherubini: Missa Solemnis In E
Riccardo Muti, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Ildar Abdrazakov,
Herbert Lippert, Marianna Pizzolato & Ruth Ziesak; Chor Des Bayerischen
Rundfunks; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)
[EMI Classics]

� Grechaninov: Passion Week
Charles Bruffy, conductor (Kansas City Chorale & Phoenix Bach Choir)
[Chandos]

� Penderecki: Symphony No. 7 ‘Seven Gates Of Jerusalem’
Antoni Wit, conductor; Henryk Wojnarowski, chorus master (Boris Carmeli, Ewa
Marciniec, Aga Mikolaj, Wieslaw Ochman, Olga Pasichnyk & Romuald Tesarowicz;
Warsaw National Philharmonic Choir; Warsaw National Philharmonic Orchestra)
[Naxos]

� Sch�nberg: Gurrelieder
Michael Gielen, conductor; Howard Arman & Michael Gl�ser, choir directors
(Melanie Diener, Ralf Lukas, Yvonne Naef, Andreas Schmidt, Gerhard Siegel &
Robert Dean Smith; Chor Des Bayerischen Rundfunks & MDR Rundfunkchor Leipzig;
SWR Sinfonieorchester Baden-Baden Und Freiburg)
[Haenssler Classic]

Field 30 – Classical
Category 102 – Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor.)

� Barber/Korngold/Walton: Violin Concertos
Bramwell Tovey, conductor; James Ehnes (Vancouver Symphony Orchestra)
[CBC Records]

� Beethoven: Piano Concertos Nos. 1 & 4
Christoph Eschenbach, conductor; Lang Lang (Orchestre De Paris)
[Deutsche Grammophon]

� Nielsen: Clarinet & Flute Concertos
Simon Rattle, conductor; Sabine Meyer & Emmanuel Pahud (Berliner Philharmoniker)
[EMI Classics]

� R�zsa: Violin Concerto, Op. 24
Dmitry Yablonsky, conductor; Anastasia Khitruk (Russian Philharmonic Orchestra)
Track from: R�zsa: Violin Concerto, Sinfonia Concertante
[Naxos]

� Tchaikovsky/Saint-Sa�ns/Ginastera
Ari Rasilainen, conductor; Sol Gabetta (M�nchner Rundfunkorchester)
[RCA Red Seal]

Field 30 – Classical
Category 103 – Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist.)

� Beethoven Sonatas, Vol. 3
Garrick Ohlsson
[Bridge Records, Inc.]

� Haydn: Piano Sonatas
Marc-Andr� Hamelin
[Hyperion]

� Louisiana – A Pianist’s Journey
Kenneth Boulton
[Cambria Master Recordings]

� Solo Piazzolla
Manuel Barrueco
[Tonar]

� 20th Century Piano Sonatas
Allison Brewster Franzetti
[Naxos]

Field 30 – Classical
Category 104 – Best Chamber Music Performance
(Award to the Artists.)

� On The Threshold Of Hope
Artists Of The Royal Conservatory Ensemble (Richard Margison, Joaquin Valdepe�as
& Diane Werner)
[RCA Red Seal]

� Saint-Sa�ns/Poulenc/Devienne/Milhaud
Oleg Maisenberg & Sabine Meyer
[EMI Classics]

� Strange Imaginary Animals
Eighth Blackbird
[Cedille Records]

� Tchaikovsky: Three String Quartets, Souvenir De Florence
Ying Quartet (James Dunham & Paul Katz)
[Telarc]

� 30 Songs Of The Russian People
Joseph Banowetz & Alton Chung Ming Chan
Track from: Balakirev And Russian Folksong
[Toccata Classics]

Field 30 – Classical
Category 105 – Best Small Ensemble Performance
(Award to the Ensemble (and to the Conductor.))

� Bach: Brandenburg Concertos
Swiss Baroque Soloists
[Naxos]

� Bridges – Eddie Daniels Plays The Music Of Frank Proto
Frank Proto, conductor; Eddie Daniels; Ensemble Sans Fronti�re
[Red Mark]

� Mahler: Das Lied Von Der Erde
Kenneth Slowik, conductor; The Smithsonian Chamber Players & Santa Fe Pro Musica
[Dorian Recordings/ Sono Luminus]

� Music For Compline
Stile Antico
[Harmonia Mundi]

� Stravinsky: Apollo, Concerto In D; Prokofiev: 20 Visions Fugitives
Yuri Bashmet, conductor; Moscow Soloists
[Onyx Classics]

Field 30 – Classical
Category 106 – Best Classical Vocal Performance
(Award to the Vocal Soloist(s).)

� Gitano – Zarzuela Arias
Rolando Villaz�n (Pl�cido Domingo; Orquesta De La Comunidad De Madrid)
[Virgin Classics]

� Homage: The Age Of The Diva
Ren�e Fleming (Valery Gergiev; Orchestra Of The Mariinsky Theatre)
[Decca Records]

� Lorraine Hunt Lieberson Sings Peter Lieberson: Neruda Songs
Lorraine Hunt Lieberson (James Levine; Boston Symphony Orchestra)
[Nonesuch Records]

� Russian Album
Anna Netrebko (Valery Gergiev; Orchestra Of The Mariinsky Theatre)
[Deutsche Grammophon]

� Sea Pictures, Op. 37
Sarah Connolly (Simon Wright; Bournemouth Symphony Chorus; Bournemouth Symphony
Orchestra)
Track from: Elgar: Sea Pictures
[Naxos]

Field 30 – Classical
Category 107 – Best Classical Contemporary Composition
(A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.))

� Amarg�s: Northern Concerto
Joan Albert Amarg�s (Lan Shui, conductor; Danish National Symphony Orchestra/DR)
Track from: Movements – Michala Petri Plays Amarg�s/B�rtz/Stucky
[OUR Recordings]

� Chesky: Concerto For Bassoon And Orchestra
David Chesky (Rossen Gergov, conductor; Symphony Orchestra Of Norrlands Opera)
Track from: Urban Concertos
[Chesky Records]

� Higdon: Zaka
Jennifer Higdon (Eighth Blackbird)
Track from: Strange Imaginary Animals
[Cedille Records]

� Lorraine Hunt Lieberson Sings Peter Lieberson: Neruda Songs
Peter Lieberson (James Levine, conductor; Boston Symphony Orchestra)
[Nonesuch]

� Made In America
Joan Tower (Leonard Slatkin, conductor; Nashville Symphony Orchestra)
Track from: Tower: Made In America
[Naxos]

Field 30 – Classical
Category 108 – Best Classical Crossover Album
(Award to the Artist(s) and/or to the Conductor.)

� The Jazz Album – Watch What Happens
Thomas Quasthoff
[Deutsche Grammophon]

� A Love Supreme: The Legacy Of John Coltrane
Turtle Island Quartet
[Telarc]

� Spirit Of The Season
Craig Jessop & Mack Wilberg, conductors (Mormon Tabernacle Choir; Orchestra At
Temple Square)
[Mormon Tabernacle Choir]

� Whirled Chamber Music
Quartet San Francisco
[Violinjazz Recordings]

� Wolfgang’s Big Night Out
Brian Setzer (The Brian Setzer Orchestra)
[Surfdog Records]

Field 31 – Music Video
Category 109 – Best Short Form Music Video
(For an individual track or single promotional clip. Award to the Artist and to the Video Director/Producer.)

� God’s Gonna Cut You Down
Johnny Cash
Tony Kaye, video director; Rachel Curl, video producer
[American Records/Lost Highway Records]

� 1234
Feist
Patrick Daughters, video director; Geoff McLean, video producer
[Cherrytree/Interscope]

� Gone Daddy Gone
Gnarls Barkley
Chris Milk, video director; Barbara Benson, video producer
[Downtown/Atlantic]

� D.A.N.C.E.
Justice
Jonas & Francois & So-Me, video directors; Jonas & Francois & So-Me, video
producers
[Downtown/Vice/Ed Banger/Because]

� Typical
Mute Math
Israel Anthem, video director; Brandon Arolfo, video producer
[Warner Bros./Reprise/Maverick/Sire]

Field 31 – Music Video
Category 110 – Best Long Form Music Video
(For video album packages consisting of more than one song or track. Award to the Artist and to the Video Director/Producer of at least 51% of the total playing time.)

� Live & Loud At The Fillmore
Dierks Bentley
Russell Thomas, video director; James Whetherly, video producer
[Capitol Records Nashville]

� Trapped In The Closet Chapters 13-22
R. Kelly
R. Kelly, Victor Mignatti & Jim Swaffield, video directors; Ann Carli, video
producer
[Jive/Zomba]

� The Confessions Tour
Madonna
Jonas Akerlund, video director; Sara Martin & David May, video producers
[Warner Bros.]

� 10 Days Out – Blues From The Backroads
Kenny Wayne Shepherd & Various Artists
Noble Jones, video director; Kenny Wayne Shepherd, video producer
[Reprise]

� Liberacion – The Songs Of The New Cuban Underground
Various Artists
Reuben Fields, video director; Dean Bates, video producer
[Petrol/EMI]

About the Author

I run this...website

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.